Wpis z mikrobloga

Czytałem dzisiaj że pierwszy kierowca Ubera został skazany w Krakowie za przewóz ludzi bez licencji. Niech mi ktoś wytluczmy, czemu uberowcy nie wyrobię sobie zwykłej licencji na przewóz osób. Przecież to chyba wystarczy żeby nie mieli problemów z ITD i innymi instytucjami.
#uber
  • 14
@oriebirII: ale jednorazowa podwózka i nawet zwrot kasy za paliwo i na piwo to nie jest zarabianie i regularna praca,
poza tym jeszcze trochę, dumpingowe ceny się skończą i będzie tak samo jak ze złotówami ( ͡º ͜ʖ͡º)
@oriebirII: jest różnica między przewozem okazjonalnie, a wykonywaniem pewnych czynności zawodowo. Nie twierdzę że nasze prawo jest dobre w tym temacie, ale skoro jest to powinno się go przestrzegać, a nie płakać, że po sądach są kierowcy ciagani.
@greg1992: mi to wisi czy ma licencje. Pytam że względów prawnych. Skoro mamy coś takiego jak 'licencja na przewóz osób' i mając ją będą mogli to robić legalnie, to po co łamać prawo i płakać?

@emka_: jesteś tego pewien? Kierowcy w limuzyna chyba kas nie mają, a na upartego działają w podobny sposób. Zamiast kasy fiskalnej masz fakturę VAT od Ubera (bo to jemu płacisz, a nie kierowcy).
@wajdzik: Ale po co mają robić licencji skoro z licencją nadal Uber jest nielegalny? Tak, dobrze przeczytałeś. Witamy w Polsce. Licencja polega na tym, że masz zalegalizowany taksometr i kasę fiskalną. Używanie innych urządzeń jak np. tel. jest w tym kraju nielegalne.
Kierowcy w limuzyn


@wajdzik: Jak masz auto na minimum 7 miejsc możesz działać na zasadach przewozu okazjonalnego. Ale jak masz mniej niż 7 miejsc to tylko taksometr i kasa fiskalna. Inaczej łamiesz prawo.
@Jah00: I to jest odpowiedź na którą czekałem. Muszę jeszcze poszukać źródła tego co piszesz. Pytam głównie dlatego, że aktualnie przebywam w UK i czasem korzystam tutaj z Ubera i każdy kierowca ma tutaj licencje na przewóz osób dlatego zastanawiam się dlaczego w PL to nie działa.
@wajdzik: jest jeszcze coś takiego jak przewóz okazjonalny, gdzie nie ma taksometru, wykonywany pojazdem do przewozu powyżej 7 osób włącznie z kierowcą, w ustawie o transporcie drogowym z 2001r wszystko jest
Ustawa o transporcie drogowym w ostatnim, aktualnym brzmieniu, wyszła w 2015 r. I sama licencja nie wystarczy. Jakkolwiek by nie patrzeć, Uber zawsze będzie działać niezgodnie z obowiązującym obecnie w Polsce prawem.