Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#rozowypasek z tej strony i mam parę pytań na temat proktologii i kolonoskopii.

Od wielu lat mam problemy z jelitami, częste zaparcia biegunki wzdęcia,klucia w jelitach. Ostatnio często też jakby przed wyróżnieniem czuję gorąco w jelitach, palenie.
Niestety jakiś czas temu zauważyłam świeżą krew w kale. Dziwne, bo wyróżnianiu nie towarzyszył żaden ból. Powtórzyło się to parokrotnie.
Myślę sobie, e tam, hemoroidy. Ale no bliscy się martwią i poszłam do ogólnego lekarza. Zleciła mi od razu kolonoskopię ale ja miałam obiekcje to dała mi skierowanie do poradni proktologicznej.

Jak myślicie, ma sens czekać długo do proktologa czy od razu iść na kolonoskopię?
Nie ukrywam, że przeraża mnie idea tego badania. Może ktoś miał i chce podzielić się wrażeniami, nawet anonimowo? Jaką decyzję podjąć, jestem w kropce... (,)
#pytanie #medycyna #zdrowie #lekarz #pytaniedoeksperta

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( http://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Asterling
  • 18
@AnonimoweMirkoWyznania: Przy hemoroidach nie miała być innych problemów jelitowych. Problemy jelitowe + krew wskazuje na jakąś chorobę jelit. Idz na kolonoskopie (masz z wycinkiem ?) i do gastrologa. Miedzy czas może zrobić podstawowe badania czyli morfologia do tego zrób OB i CRP. Przy takich problemach jelitowych przyda sie też kalprotektyna ilościowo (ważne aby była ilościowo a nie na oznaczenie) - podwyższona świadczy o zapaleniu w jelitach.
@AnonimoweMirkoWyznania: kolonoskopię mogą Ci zrobic bez narkozy jesli nie chcesz, poszukaj innego osrodka. Często jest to lepsze wyjscie bo jak gdzies Cie mocniej zaboli to moga dokladniej sprawdzic i chyba mniejsze ryzyko ze cos uszkodzą bo nie beda pchac na chama jak bedziesz krzyczec z bolu :) Jesli nic nie wyjdzie ani w badaniu ani w krwi to moze masz nietolerancje pokarmowe. I pamiętaj, ze to badanie nie jest straszne, duzo
@AnonimoweMirkoWyznania: Jak masz obawy idź do proktologa, zrobi rektoskopie, taka bardziej bardziej krótka kolonoskopia. Robi się ją bez narkozy ale podaje na wejście lidokaine. Nic nie boli trwa minute dwie. Może na tym będziesz mogła skończyć. Nie wiem ile masz lat ale generalnie z problemami gastrycznyni po 30 powinno się robić badania na wszelki wypadek. A i interpretacja wyników kolonoskopi zajmuje się gastrolog a nie proktolog. Proktologa jest tylko od odbytnicy.
@buddapatrzy: Świeża, jasna kres to pewnie hemoroidy. Po co robić sobie bardziej inwazyjne badanie skoro mniej inwazyjne może wystarczyć do diagnozy. Mało tego do tej diagnozy może nawet wystarczyć per rektum ( ͡° ͜ʖ ͡°) pewnie warto zrobić kolonoskopia i tak ale jak pacjent nie chce i już to sobie nie zrobi albo będzie odkladał. A tak to chociaż ktoś go obejrzy.
@AnonimoweMirkoWyznania: oczywiście, że wykonać kolonoskopię... Wiadomo, że badanie nie należy do najprzyjemniejszych ale nie wykonuje się go dla przyjemności tylko w celach diagnostycznych. Nikt na wykopie nie postawi ci diagnozy... Może być to błachostka jak i rownież poważna choroba więc warto to zbadać i mieć czyste sumienie. Pozdrawiam