Wpis z mikrobloga

Ależ sobie machnąłem #inteligentnydom! No przynajmniej #inteligentnegrzanie, czyli prosty system precyzyjnego sterowania temperaturą w pomieszczeniu.
W skład wchodzi: dwupunktowy pomiar temperatury, sterowanie dwoma siłownikami termoelektrycznymi przy grzejnikach, komunikacja po sieci i interfejs w telefonie. Do tego wszystkiego wystarczył najprostszy moduł #esp8266. Czujniki temperatur standardowo ds18b20, siłowniki na 230v i moduł z dwoma przekaźnikami.

Najwięcej czasu zabrało mi dumanie jak przeciągnąć kable, żeby ich nie było widać.

Polecam wszystkim aplikację blynk www.blynk.cc, prosta, ma spore możliwości i zabawny model płatności (choć w podstawie jest darmowa). Jedyne czego mi brakowało to jakiegoś slidera z wartościami zmiennoprzecinkowymi i dostępu z poziomu komputera (jest tylko jako aplikacja na telefon). Poza tym bardzo wygodnie się tworzy interfejs, ciekawie wygląda + fajny i intuicyjny pomysł z pinami wirtualnymi ;)

Właściwie ostatnio już nic nie robię na #arduino, bo te esp mają o wiele większe możliwości, a IDE zostaje to samo. No i cenowo tak samo wychodzą.

#garmilmajstruje #elektronika #arduino #diy #majsterkowanie #mikrokontrolery
garmil - Ależ sobie machnąłem #inteligentnydom! No przynajmniej #inteligentnegrzanie,...

źródło: comment_7u6iWyr6Ke3sDuQ9RgLoz612wEqSgtzl.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
  • 0
@garmil Super! Jestes w stanie zrobić jakieś badania oszczędności? Tzn np porównać koszty ogrzewania z roku bez sterowania i za rok po sezonie "sterowanym". Jeśli tylko rozliczasz się za ogrzewanie za paliwo, to na pewno będą spore.
  • Odpowiedz
@Mike-Wazowski: tylko atrapa dla szpanu ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Szloch: tu bardziej chodzi o komfort, bo do pieca jest sterownik "pokojowy" który mierzy temperaturę w korytarzu, co niestety nie zabezpiecza przed wahaniami temperatur w innych pomieszczeniach, szczególnie w tych, w których są grzejniki aluminiowe.
  • Odpowiedz
@ZaQ_1: regulacja pogodowa jest, w zestawie ze sterownikiem pieca, ale ona reguluje temp w jednym punkcie w domu. To jest taki dodatkowy system, żeby utrzymywać ustaloną temperaturę w innych pomieszczeniach. Innymi słowy jestem za leniwy, żeby ręcznie kręcić zaworami termostatycznymi.
  • Odpowiedz
@ZaQ_1: a dokładniej mierzy temp na zewnątrz i temp wewnątrz i w zależności od temperatury zadanej wewnątrz steruje zaworem czterodrożnym w celu dobrania takiej temperatury grzejników które zapewnią osiągnięcie i utrzymanie temperatury zadanej w pomieszczeniu
  • Odpowiedz