Wpis z mikrobloga

◢ #akamaitech

Technologiczne piątki z Akamai


Powstanie "World Wide Web" było rewolucją, która zupełnie odmieniła Internet i doprowadziła go do stanu w którym jest obecnie. Hierarchiczne, połączone między sobą dokumenty tekstowe to było to, czego brakowało w ówczesnej sieci, a Tim Berners-Lee (twórca WWW, pracownik #cern) wypełnił tę lukę.

Nie każdy jednak wie, że w podobnym czasie, gdy Tim opracowywał standard usługi WWW i protokół do transmisji danych hipertekstowych (HTTP), powstawał inny - również mający szansę podobić świat - standard wymiany informacji, jakim był Gopher.

Protokół ten powstał na początku 1991 roku na Uniwersytecie w Minessocie, a jego założenia były dość podobne do tych, którymi kierował się Berners-Lee. Gopher miał ułatwiać wymianę informacji wewnątrz uczelni. Przeglądanie gopherowej sieci przypominało poruszanie się po drzewiastej strukturze katalogów (coś jak przeglądanie zawartości serwera FTP za pomocą przeglądarki WWW). Użytkownik mógł przeglądać dokumenty tekstowe, a nawet ściągać na dysk pliki binarne. Nie było jednak możliwości, aby dokumenty te linkowały do siebie nawzajem. Dotarcie do jednego dokumentu było możliwe jedynie za pomocą jednej, ustalonej ścieżki w menu (zupełnie jak w strukturze katalogów kategoria1\kategoria2\plik).

Gopher przygotowany był głównie z myślą o komputerach z interfejsem tekstowym, więc wsparcie dla osadzania grafik w dokumentach, czy przynajmniej atrakcyjne i graficzne prezentowanie pozycji w menu serwera nie stanowiło zagadnienia nad którym ktokolwiek musiałby się zastanawiać.

Te i inne niedogodności spowodowały, że popularność i użyteczność Gophera (jako protoplasty WWW) była znikoma. Ostatecznym gwoździem do trumny protokołu była decyzja z 1993 roku, kiedy to Uniwersytet w Minessocie zdecydował się zarabiać na licencjach na implementacje wspomnianego protokołu. W tym samym czasie, Cern zrezygnował ze swoich praw do standardu World Wide Web.

Użytkownicy zdecydowali się podążać za standardem WWW, który wykorzystywał dokumenty hipertekstowe i nie miał ograniczeń licencyjnych. W 2000 roku, protokół Gophera został udostępniony na licenzji GNU GPL, jednak nijak nie wpłynęło to na popularność standardu. Z roku na rok, kolejne przeglądarki internetowe usuwały wsparcie dla Gophera. Obecnie standard ten obsługiwany jest przez garstkę niszowych browserów.

Można powiedzieć, że Gopher jest już martwy, jednak na świecie nadal istnieją jego serwery. Największy katalog gopherowych zasobów liczy obecnie niespełna 150 zaindeksowanych nodów.

Tym razem, lepsza technologia wyparła słabszą, dzięki czemu obecnie możemy cieszyć się kolorowym, multimedialnym Internetem, który nie przypomina już przeglądania katalogów na zdalnych serwerach.

❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋

O co chodzi?
Co piatek, firma Akamai Technologies (polski oddział z Krakowa) wrzuca na swój fanpage wpis technologiczny, który nastepnie jest repostowany tutaj, na mikroblogu.

Link do Fanpage

Nie przegap nowych wpisów!
Obserwuj tag #akamaitech i/lub moje prywatne konto.

Kto jest autorem wpisów?
Autor to unknow - możesz obserwować jego profil na FB (sporo newsów o technologii)

Chcesz pomóc?
Podeślij do mnie na priv temat, który myślisz, że warto byłoby poruszyć w następnych wydaniach AkamaiTech

#technologia #nostalgia #internet #ciekawostki #gimbynieznajo
imlmpe - ◢ #akamaitech ◣

 Technologiczne piątki z Akamai

Powstanie "World Wide W...

źródło: comment_ayzTxdYuX9ThDBYwCPQmvHWDvLBncv1y.jpg

Pobierz
  • 1