Wpis z mikrobloga

◢ #akamaitech

Technologiczne piątki z Akamai


Jeszcze jakieś 10 lat temu, uczniowie i studenci, przynosili do szkoły swoje prace na dyskietkach 3.5" o pojemności 1,44MB. Nośniki tego typu były podstawowym i często jedynym sposobem na przenoszenie danych między komputerami.

Pod koniec 1998 roku, firma #apple zaprezentowała pierwszy model swojego komputera iMac. Wzbudził on sporo kontrowersji i to nie tylko ze względu na to, że jego (przezroczysta!) obudowa była dostępna w kilkunastu kolorach, a głównie dlatego, że pozbawiony był stacji dyskietek, czyli podstawowego i absolutnie niezbędnego - zdaniem wielu - elementu komputera.

Steve Jobs, który ówcześnie prezentował iMaca, stwierdził, że w przyszłości, ludzie będą wysyłali pliki za pośrednictwem Internetu i wszelkie urządzenia do zapisu danych na nośnikach są zbyteczne. Nietrudno sobie wyobrazić reakcję słuchających go ludzi, którzy dysponowali wtedy łączem mogącym przesłać plik 1MB w ciągu godziny - słuchali z niedowierzaniem.

Kilka lat wcześniej (w 1993 roku), firma Apple wypuściła na rynek przenośny komputer zwany 'Newtonem'. Można powiedzieć, że wyglądem przypominał on współczesne wersje Kindle, a obsługiwało się go za pomocą rysika. Steve dążył do tego, aby z urządzenia koniecznie usunąć rysik. Stwierdził bowiem, że komputery przyszłości obsługiwane będą po prostu palcem i jakiekolwiek urządzenie wskazujące będzie zbyteczne. Jak pokazała historia, pierwszy współczesny tablet Apple (iPad), nie wymagał do obsługi żadnego wskaźnika - użytkownik mógł wchodzić z nim w interakcję dotykając ekranu palcami.

Oba wspomniane przykłady pokazują, że łamanie powszechnie przyjętych standardów niekoniecznie musi skończyć się rynkową katastrofą.

Większość z nas nie ma już stacji dyskietek w swoim komputerze. Pliki przesyłamy przez #internet, a sterowanie urządzeniami poprzez dotykanie ich ekranów, nie jest już tylko wizją z filmów science fiction.

Zanim skrytykujesz niestandardowe rozwiązanie techniczne wprowadzane przez mało znaną firmę, pomyśl, że być może właśnie teraz - na Twoich oczach - powstaje technologia, która za kilka lat będzie jedynym obowiązującym standardem.

ten wpis na FB

❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋

O co chodzi?
Co piatek, firma Akamai Technologies (polski oddział z Krakowa) wrzuca na swój fanpage wpis technologiczny, który nastepnie jest repostowany tutaj, na mikroblogu.

Link do Fanpage

Nie przegap nowych wpisów!
Obserwuj tag #akamaitech i/lub moje prywatne konto.

Kto jest autorem wpisów?
Autor to unknow - możesz obserwować jego profil na FB (sporo newsów o technologii)

Chcesz pomóc?
Podeślij do mnie na priv temat, który myślisz, że warto byłoby poruszyć w następnych wydaniach AkamaiTech

#technologia #ciekawostki #mac #nostalgia #it #takbylo
Pobierz
źródło: comment_qy19XFhY9GLuBWNf0C7zsyl55vxDK28b.jpg
  • 7
@Lazerek: za czasów mojego liceum, oddawaliśmy prace na dyskietkach, a był to rok 2005, więc wyliczyłem po zaokrągleniu ~10 lat ;)
Ale masz rację, że to już był zmierzch epoki dyskietek. Powoli zaczęły pojawiać się nośniki typu pendrive, czy po prostu... szybkie łącza internetowe i uczniowie zaczęłi wysyłać pliki mailem :)
@imlmpe: 10 lat temu to się nagrywało pliki na płytkach CD lub DVD. Niektórzy używali nawet pendrive z USB 2.0 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Czasy dyskietek skończyły się na początku XXI w. (oczywiście sprzęt ze stacją dyskietek nadal był w szkołach, ale rzadko kto już ich używał). Pamiętaj, że tamte czasy to początek dzieci neo i kupowania komputerów na komunię.
Jeszcze jakieś 10 lat temu, uczniowie i studenci, przynosili do szkoły swoje prace na dyskietkach 3.5" o pojemności 1,44MB


@imlmpe: nie? dyskietka była skończona jako nośnik już w 2000 r fakt iż to gówno przetrwało mimo istniejącej płyty cd i tak jest imponujące.