Wpis z mikrobloga

nsfw

Zawiera treści NSFW

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@Berkel_88: Z tego co mnie uczono to organizm w wielu przypadkach zaczyna się bronić jak przed ciałem obcym, ale nie mam zbytnio kompetencji do wypowiadania się na ten temat.
  • Odpowiedz
@Twinkle: Doszycie amputowanej kończyny i przeszczep od dawcy niespokrewnionego to rozne dwie rozne rzeczy i dwie rozne przyczyny i mechanizmy ewentualnego 'odrzucenia'. A jeszcze czymś innym jest autoprzeszczep. (Tu chyba to wszystko traktujecie jak jedno).

Co do częstości odrzuceń - znam dane odnośnie przeszczepów narządów od dawcy niespokrewnionego. Co do doszywania kończyn trzebaby poszukać badań naukowych.
  • Odpowiedz
@Twinkle: W autoprzeszczepach skóry zawyczaj w ogole nie ma problemu odrzucania przeszczepów (np. po wycięciu duzej zmiany skórnej) i nie stosuje się leków immunosupresyjnych bo nie ma potrzeby.
Coś się zawsze moze zakończyć niepowodzeniem, ale jest szereg innych możliwych przyczyn.

Ekspertem w dziedzinie nie jestem, naprawdę trzebaby pubmed przekopać dla wszelkich statystyk i analiz.
  • Odpowiedz
  • 2
@Twinkle to wszywanie w skórę to z powodu odpowiedniego ukrwienia przeszczepu, a nie profilaktyki przed odrzuceniem.
Zmorą autoprzeszczepow skóry są infekcje, więc trzeba to odpowiednio antybiotykami obstawić. Żadne leki supresyjne nie są potrzebne.
  • Odpowiedz