Wpis z mikrobloga

Kilka dni temu zamieściłem listę osób związanych z PO, które to miały wg moich źródeł, w czasach PRL-u miały kontakt z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa. Post pojawił się na chwilę, po czym jeden z użytkowników, zasugerował, że lista zabiera błędy. Jako, że w swojej ripoście podał linki do konkretnych wyroków sądów lustracyjnych, potraktowałem sprawę poważnie i postanowiłem post usunąć. Od tego momentu #neuropa dostała szału macicy, próbując udowodnić moją złą wolę czy próbę manipulacji. Oto, co mam w tej sprawie do powiedzenia politycznym trollom:
- część mojej pracy polegała na weryfikacji listy od wielu lat krążącej w internecie. Do weryfikacji zakwestionowanych nazwisk, posłużyły mi dwa artykuły z różnych czołowych tytułów: Wprost oraz Dziennik Polska (tutej i tutej. W wypadku zakwestionowanych nazwisk, taka trójźródłowa weryfikacja, okazała się niewystarczająca, za co zainteresowanych przepraszam. Nie było moją intencją wprowadzać nikogo w błąd, o czym świadczyć może usunięcie listy natychmiast po przedstawieniu wiarygodnych dowodów na jej błędność
- część mojej pracy polegała na przeanalizowaniu historii osób e piastujących funkcje publiczne pod barwami lub z namaszczenia PO w tej lub poprzedniej kadencji parlamentu. Tutaj również posłużyłem się krzyżową weryfikacją. Mimo faktu, że poświęciłem dość sporo czasu na to zajęcie, zachęcam wszystkich do weryfikacji listy. Moim celem jest prawda, a nie efekt propagandowy, co goebellsom z #neuropa chyba trudno zrozumieć
- niestety, wykop stał się miejscem, w którym polityczne trolle typu @Goofas @Internet_the_explorer @Lukardio @Xianist @kw1986 i wielu, wielu innych, co dzień wyprawiają swoje harce. Niektórzy ludzie, do grupy których nieskromnie się zaliczę, psują im tu zabawę i niestety, towarzystwo zrobi wiele, by pozbawić nas dobrego imienia. Czy mają podstawy? Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Mogłem śladami @Goofas i innych, iść w zaparte, kluczyć i relatywizować. Ja po prostu, grzecznie post usunąłem, siadając ponownie do weryfikacji. Poniżej zamieszczam poprawioną listę. Nie mam 100% pewności czy wszystkie nazwiska powinny się na niej znaleźć. Wiem, że dołożyłem ku temu wiele starań.
#4konserwy #polityka #bekazlewactwa



1. Michał Boni, doradca premiera Tuska w 1992 roku został wymieniony jako TW "Znak" na tzw. liście Macierewicza. 31 października 2007 wydał publiczne oświadczenie, że w 1985 Służba Bezpieczeństwa za pomocą szantażu zmusiła go do podpisania deklaracji współpracy.
2. Stanisław Jałowiecki, eurodeputowany PO występuje w katalogu IPN jako konsultant" SB z 1973 r., w tym roku został ostatecznie uznany przez Sąd Najwyższy za "kłamcę lustracyjnego".
3. Andrzej Olechowski, współtwórca PO, znalazł się w 1992 r. na liście Macierewicza. Jako jeden z nielicznych polityków centroprawicowych złożył oświadczenie lustracyjne o przyznaniu się do współpracy ze służbami specjalnymi PRL - w okresie pracy w instytucjach międzynarodowych współpracował z wywiadem (Departament I MSW). Był jego kontaktem operacyjnym o pseudonimie "Must". Członek PZPR.
4. Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka PO w PRL związana z "Głosem Robotniczym", organem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Łodzi. W 1997 była kandydatem na stanowisko ministra kultury i sztuki w gabinecie Jerzego Buzka; wycofała się na skutek protestu AWS po oskarżeniu jej o udział w antysemickiej nagonce w 1968.
5. Kazimierz Kutz, poseł PO w 1971 r. został zarejestrowany przez SB jako kandydat na tajnego współpracownika. Po trzech latach zmieniono mu kategorię na "zabezpieczenie", a półtora roku później sprawę zakończono "z powodu braku możliwości operacyjnych". W latach 70. uczestniczył w naradach Komitetu Centralnego PZPR na temat kultury. Wygłosił przemówienie gdzie zaatakował Stanisława Bareję używając terminu "bareizm" jako synonimu kiczu. Od tego czasu reżyser "Misia" nie podał ręki Kutzowi. W stanie wojennym zwolniony z internowania po podpisaniu deklaracji o lojalności'. Od 1983 mieszka w Warszawie w tzw. "Zatoce czerwonych świń". W 2005 członek Komitetu Honorowego Kandydata na Prezydenta RP Włodzimierza Cimoszewicza.
6. Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Donalda Tuska w latach 1972-1981 członek PZPR, był szefem uczelnianej Podstawowej Organizacji Partyjnej. Według dokumentów IPN został zarejestrowany jako kandydat na tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa w 1985 r. Zaprzeczył jakiejkolwiek propozycji współpracy, a sam fakt zarejestrowania wiąże z wyjazdem na półtoraroczne stypendium do RFN w 1986 r.
7. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Donalda Tuska karierę polityczną zaczynała w latach 70. w PZPR. Z partii wystąpiła po wprowadzeniu stanu wojennego.
8. Andrzej Rzepliński, wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego z poparcia PO, kandydat PO na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w 2005 r., do 1981 należał do PZPR. Pod koniec lat 70. II sekretarz POP PZPR w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW.
9. Marian Czerwiński, poseł PO. W 1989 został posłem na Sejm X kadencji (tzw. Sejm kontraktowy) z okręgu Dębica z listy PZPR. Przewodniczący PO w powiecie dębickim.
10. Leszek Korzeniowski, poseł PO, przewodniczący PO w województwie opolskim, były członek PZPR.
11. Miron Sycz, poseł PO, pełnomocnik Tuska ds. Ukrainy b. członek PZPR. Należy do Stowarzyszenia Ordynacka.
12. Bożena Sławiak, posłanka PO, była członkiem PZPR.
13. Karol Węglarzy, radny sejmiku śląskiego z PO, w latach 1980-1985 pełnił funkcję posła na Sejm PRL VIII kadencji z listy PZPR. Od 2001 należy do Platformy Obywatelskiej.
14. Gen. Janusz Bojarski, dyr. Departamentu Kadr w Ministerstwie Obrony Narodowej, w przeszłości dwukrotnie pełniący funkcję szefa rozwiązanych Wojskowych Służb Informacyjnych. Absolwent m. in. Wojskowej Akademii Politycznej im. Feliksa Dzierżyńskiego, znany również jako wieloletni współpracownik gen. Dukaczewskiego.
15. Robert Kowalski, absolwent Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGiMO) w czasach ZSRR. Zwolniony ponad rok temu ze stanowiska teraz został wiceszefem departamentu kadr i szkoleń w MSZ.
16. Marek Staszak, prokurator krajowy, ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1980-1984 pracował w Prokuraturze Rejonowej w Międzyrzeczu i Poznaniu. Był prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Środzie Wielkopolskiej (1985-1989) i podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w czasach rządów SLD (2001-2003).
17. Zdzisław Skorża, wiceszef ABW, były funkcjonariusz SB.
18. Maria Wągrowska, wiceminister obrony narodowej w rządzie Donalda Tuska, podała się do dymisji 13 grudnia, wg
Trybuny' po tym, jak w IPN znaleziono materiały na jej temat. Oficjalny powód odejścia: z powodów rodzinnych'.
19. Tadeusz Nalewajk, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji z nominacji PSL, podał się do dymisji 7 stycznia 2008,
ze względów osobistych'. Wg Trybuny' powodem jego dymisji były materiały znalezione w IPN.
20. Gen. Piotr Czerwiński wiceszef MON od 29 listopada 2007 r. 4 stycznia 2008 zrezygnował z funkcji. W latach 1985-1987 studiował w Akademii Pancernej im. Malinowskiego w Moskwie. Gdy Bogdan Klich powołał go na sekretarza w Ministerstwie Obrony Narodowej, Aleksander Szczygło ujawnił, że żandarmeria wojskowa prowadzi wobec Czerwińskiego dwa śledztwa. Prokuratura potwierdziła, że generał mógł przekroczyć swoje uprawnienia i przyjąć korzyść majątkową w latach 2003-2004.
21. Grażyna Leja, wiceminister sportu i turystyki w rządzie Tuska złożyła dymisję 4 stycznia 2008 r.
Poinformowano mnie, że w IPN-ie są na mnie jakieś dokumenty, okazało się, że IPN uznał, gdy rozpoczęłam pracę w rządzie koalicji PO-PSL, iż dysponuje dowodami, które mnie obciążają".
22. Cezary Grabarczyk - minister infrastruktury, m.in. zastępca komendanta hufca ds. programowych.
23. Waldemar Pawlak - minister gospodarki, od 1985 działacz ZSL, poseł sejmu kontraktowego z listy ZSL
24. Marek Sawicki - minister rolnictwa, działacz ZSL
25. Genowefa Tokarska - wojewoda lubelski, działaczka ZSL
26. Marian Podziewski - wojewoda warmińsko-mazurski, działacz ZSL
27. Iwona Śledzińska-Katarasińska - PZPR - w PO ekspert od mediów, znana z antysemickich tekstów
28. Ewa Kopacz premier rządu PO-PSL, ZSL
29. Piechociński - Min. rolnictwa w rządzie PO-PSL PZPR, ZSL
30. Danuta Hübner - posłanka do Europarlamentu z list PO - PZPR
31. Tomasz Nałęcz - doradca Bronisława Komorowskiego.
32. Leszek Korzeniowski: PZPR - przewodniczy Platformy Obywatelskiej w województwie opolskim.
33. Magdalena Kochan - PZPR - posłanka PO
34. Grażyna Ciemniak - I Sekretarz POP PZPR, Posłanka PO na sejm VII kadencji
35. Dariusz Rosati - PZPR do samego końca - europoseł PO
36. Mieczysław Augustyn - PZPR wiceprzewodniczący PRON w Pile - senator PO
37. Michał Kaczmarek -kandydat PO do Senatu w okręgu kutnowsko-łęczyckim, absolwent utworzonej przy KC PZPR kuźni partyjnych kadr - Akademii Nauk Społecznych, w PZPR od 1980 do rozwiązania.
38. Zygmunt Korzeniowski – członek PZPR, propagandowiec, wiceprezydent Jeleniej Góry z ramienia PO
39. Marcin Święcicki – członek KC PZPR – poseł PO VII kadencji
40. Maciej Kobyliński – członek PZPR, prezydent Słupska z ramienia PO
41. Ryszard Stachurski – członek PZPR, wojewoda pomorski, członek PO
42. Marek Belka – członek PZPR, prezes NBP wyznaczony przez B. Komorowskiego
43. Miron Sycz – członek PZPR – PO poseł na sejm VII kadencji
44. Lena Kolarska-Bobińska – członek PZPR, europosłanka PO
45. Jerzy Kozdoń – członek PZPR, członek rady wydziałowej Towarzystwa Polsko-Radzieckiego, sekretarz stanu w min. sprawiedliwości PO– członek PO
46. Tadeusz Zwiefka – członek PZPR związany za PRLu z TVP Poznań, europoseł PO
47. Władysława Komarnicki - PZPR, Sekretarz PBP - senator PO
48. Jacek Snopkiewicz, PZPR szczególnie zasłużony propagandzista i cenzor TV oraz prasy w '81r.- odznaczony przez PBK - Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
49. Aleksandrę Wiktorow - ZSMP, PZPR (prominentny działacz- doradca premier Kopacz
50. Witold Orłowski, kontakt operacyjny SB ps. "Wit" - doradca premier Kopacz
51. Witold Graboś - PZPR - wybrany głosami PO do KRRiT
52. Zbigniew Meres - PZPR - senator PO
53. Marek Rocki - PZPR - senator PO XIII i IX kadencji - członek RSP przy PRM
  • 65
8. Andrzej Rzepliński, wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego z poparcia PO, kandydat PO na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w 2005 r., do 1981 należał do PZPR. Pod koniec lat 70. II sekretarz POP PZPR w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW.


Oczywiście to, że go wyrzucili z PZPR to nie jest warte wspomnienia. Ale cóż, pewnie to by było to relatywizowanie

Danuta Hübner - posłanka do Europarlamentu z list PO - PZPR
Jacek Snopkiewicz


@adamgtx: wybralam tego pana, bo spodonalo mi sie nazwisko. 5 minut przegladania internetu i prosze: "Po wprowadzeniu stanu wojennego został „negatywnie zweryfikowany”, relegowany z partii i – jako jeden z 513 dziennikarzy – zwolniony z pracy", tak wielki cenzor, ze az z partii go wyrzucili? w jaki sposob byl zwiazany z PO? w 2006 roku zostal dyrektorem Akademii Telewizyjnej, wtedy chyba PiS rzadzil? reszta listy tez jest tak wiarygodna?
@adamgtx: sprawidzilam od razu pania Aleksandre Wiktorow. skad informacje, ze byla w PZPR? chcesz zeby wygladalo to chociaz troche wiarygodnie, to przy kazdym nazwisku wrzucaj link do zrodla, a nie zartujesz sobie, ze komus "psujesz zabawe". oskarzanie ludzi, bez podania zadnych dowodow na tego poparcie to nie zabawa, a przestepstwo.
@trapped:
Chyba nie rozumiesz tej listy. To nazwiska osób, które w poprzednim ustroju były członkami PZPR, a w IIIRP losy zepchnęły je, bądź do struktur partyjnych, bądź na stanowiska publiczne, na które delegowały je głosy PO. Tylko tyle i aż tyle. Snopkiewicz w roku 2009 został mianowany szefem TVP Info, wiadomo przez kogo. Nie interesują mnie tu losy, ani przed, ani po. Rozumiesz?
@adamgtx: ale weź to jeszcze raz przeczytaj. Taką Iwonę Śledzińską-Katarasińską wymieniłeś podwójnie. Więc skoro tak się przykładasz do tej pracy przeczytaj to jeszcze raz i porządnie popraw. Usuń podwójnie wymienionych, usuń Ewę Kopacz bo nie była w PZPR tylko w ZSL a dowodów na jakieś jej związki z SB nie przedstawiłeś.
Skoro ma być prawda a nie efekt propagandowy przyłóż się do tego bo wygląda niewiarygodnie.
@L_u_k_as: Gdybym miał okazję wytłumaczyć cel i genezę tej listy w szerszym gronie, to bym to zrobił. Niestety, jeden z największych tchórzy jakich poznałem w życiu, manipulator godny esbecji i bolszewii @Goofas, mi to uniemożliwił. Nie wiem skąd pomysł, że sugeruję, jakoby Ewa Kopacz miała cokolwiek wspólnego z SB. Nigdzie nic takiego nie twierdzę. Owszem, była w ZSL, co zresztą zataiła, a przyznała się, przyciśnięta pod ścianę.