Wpis z mikrobloga

#elektronika

Cześć. Mam zagwozdkę.. może mi ktoś wyjaśnić jakim cudem zasilacz 7.5V daje na wyjściu 16V ?

Marki nie potrafię odczytać, ale jest to zasilacz który pochodził z elektrycznego mini pianka CASIO, które można zasilać bateryjne poprzez 5 baterii AA, więc 7.5V się zgadza, oraz przez ów zasilacz. Na samym zasilaczu też jest napisane 7.5V.. a jednak na wyjściu dokładnie 15.8V
Czy bezpiecznik może mieć coś do tego. Ten zasilacz jest dość porządny i duży, w środku jest normalny rurkowy szklany bezpiecznik. Kiedyś naście lat temu za małolata, niechcący zwarłem kable i bezpiecznik się spalił i wstawiłem inny, bodaj ze starego telewizora, też rurkowy, ale one chyba wszystkie są takie same czy nie ? i to jest przyczyna.
  • 10
@robekk1978: A jak to nie stabilizowane ma się do przetwornicy DC DC step down. Bo do tego chce go użyć. Przetwornicą chce sobie zejść z napięciem do 1.5V ale jeżeli zasilacz daje różne napięcie to czy to będzie działać ?
@ufolufol: Zrobiłem próbne podłączenie, przetwornica jeżeli nie ustawiana, to daje 12V :D
Czyli pod obciążeniem też daje więcej niż 7.5V zaraz zmierze na wejściu. 12.7 na wejściu, czyli trochę spadło.
@robekk1978: Już sobie ustawiłem jak trzeba 1.46V będzie w sam raz na wyjściu.. Mierzyłem też pobór prądu przez całość to miernik pokazał 1W, chociaż nie wiem czy nie dokładniej byłoby zmierzyć na wejściu przetwornicy napięcie oraz natężenie i sobie przemnożyć to dokładniej wyjdzie.