Wpis z mikrobloga

hej mirki z #polibuda i generalnie #studbaza . Czy jest jakaś metoda szacowania zapotrzebowania na energie elektryczną w domu wielorodzinnym ? Jakaś norma lub jakiś wzór? Czy klasycznie wyszczególniamy ilość urządzeń el. ich moc i czas ich pracy. Liczymy i sumujemy. Tylko wtedy jak wyznaczyć ewentualne szczytowe obciążenie. Muszę znać zapotrzebowanie aby dobrać sposób zasilania kogeneracyjnego i nie wiem jak się do tego zabrać.

Ktoś coś ? Jakieś materiały lub linki ? #elektryka
Pobierz klops89 - hej mirki z #polibuda i generalnie #studbaza . Czy jest jakaś metoda szacow...
źródło: comment_uJqTWWGaNiXGPXclxFK5ZwzLV1LUTFJH.jpg
  • 23
@maximuss: no spoko mam gdzieś taki pod ręką tylko myślałem że może są jakieś normy że "średnie gospodarstwo domowe zużywa tyle i tyle ale w szczycie mogą tyle". Inna sprawa że projektując zasilanie do fikcyjnego domu to też ostro na fantazji te zużycie mogę sobie kalkulować.
@klops89: jak chcesz tak szczegółowo to możesz sobie ogarnąć jaką moc mają zadeklarowaną w danym mieszkaniu jako przyłączoną i policzyć średnie zużycie wykorzystując współczynniki jednoczesności dla poszczególnych obwodów czy urządzeń (je się używa przy projektowaniu ale tutaj też mogą Ci się przydać jeśli chce Ci się w to bawić ).
@klops89: Jak występuje się do zakładu energetycznego o warunki przyłączenia to podaje się ilość osób itp. a mówią ile mogą mocy zapewnić. Nie wynika to tylko z faktycznego stanu sieci w tym miejscu. Jakoś to tam się oblicza...
@Jury_BEng: sęk w tym ze projektuje kogeneracyjne zasilanie do ... fikcyjnego budynku. Tak więc zadeklarowaną moc przyłączeniową to własnie chyba muszę sobie sam wymyślić.
@defoxe: no własnie jakoś .. myślałem ze ktoś coś tam słyszał.

na stronie energii są przykładowe roczne zużycia domów lub mieszkań odpowiednio z ogrzewaniem el. lub nie itp. Ale raz że są to solidne uproszczenia i tak nie pasujące do mojego projektu a dwa ze chyba
no własnie jakoś .. myślałem ze ktoś coś tam słyszał.


@klops89: Kurcze i tak dostajesz "typowe" bezpieczniki przy liczniku...
Energetyka się ucieszy jak pociągniesz więcej.
Średnica kabli cię ogranicza, co za tym idzie bezpieczniki w szafce a potem przy liczniku.
Reszta to prognozy...
Kto ci zabroni podłączyć trzy lodówki i reflektor na dachu? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Jury_BEng: no niezłe ale aby wyznaczyć sumaryczną moc obwodów i tak musiałbym założyć ile w takim domu będą zużywali. W sumie daje mi to ogromne pole manewru ale jakoś nie chce się wygłupić i przeszacować. ;)

PS: jak duży miałeś ten dom ?
@defoxe: to prawda najwyżej #!$%@? "korki" tylko cały sęk w mojej pracy że muszę wyznaczyć urządzenie które tą ewentualną moc wygeneruje. Więc da mnie ważniejsze jest ustalenie jakiegoś średniego zużycia. A nie wiem włąsnie czy mogę sobie to jakoś strzelić.
@klops89 Najczęściej moc przyłączeniowa wydawana teraz przez zakład energetyczny dla pojedynczych domów/mieszkań to 14 kW.

Na któreś stronie tego dokumentu masz przedstawioną strukturę zużycia en. elektrycznej w polskich domach.
Jest to dokument GUSu więc zawsze można wpisać jak źródło i na podstawie tego oszacować zużycie.
http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/srodowisko-energia/energia/zuzycie-energii-w-gospodarstwach-domowych-w-2012-r-,2,2.html#
A nie wiem włąsnie czy mogę sobie to jakoś strzelić.


@klops89: Projektując budynek zakładasz, że w tym a tym miejscu będzie oświetlenie.
Wiadomo co trzeba oświetlić, można założyć jaka moc jest potrzebna.
Projektując kuchnię i pokoje zakłada się ilość gniazdek i co tam mniej więcej będzie.
Wychodzi jakaś orientacyjne zapotrzebowanie.
Ja tak to rozumiem patrząc na projekty...
@connor1: @cresuj: no tak tylko to jak rozumiem zakłada też ogrzewanie elektryczne i elektryczny ogrzewacz wody. A mi potrzeba samych urządzeń elektrycznych bo ogrzewanie i c.w. mam wyliczone szczegółowo. I też 14kWh dla domu to spoko, fajne założenie... ale do jakiego domu ? Bo mi dali do projektu kobyłę wielką na 450 m2 i może się okazać ze 14 to założenie ale dla małych domków jednorodzinnych :/
@cresuj: w danych z gus-u znalazłem "zużycie na jednostkę powierzchni użytkowej mieszkania dla Gospodarstwa domowego nie ogrzewającego pomieszczeń i wody energią elektryczną" pomnożyłem przez projektowaną pow. użytkową i mamy 12 tyś kWh w skali roku. Będzie legitnie ? @defoxe: @Jury_BEng: @connor1:
I też 14kWh dla domu to spoko, fajne założenie... ale do jakiego domu


@klops89: 3 sypialnie, 2 łazienki, salon, gabinet i poniżej 100m2. Jak ci mówiłem, mam 18kW.
3-4 osoby.

12 tyś kWh w skali roku.

znaczy się 12MWh na rok? Czyli 1MWh na miesiąc?