Wpis z mikrobloga

Pytanie z obróbki cieplnej, ale chyba nie ma za bardzo tagu od tego to zawołam #fizyka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nagrzewam przedmiot taki jak w załączniku. Zgodnie z zasadami nagrzewania, za czas potrzebny do nagrzania bierzemy najmniejszy wymiar największego przekroju poprzecznego. Więc według mnie największym przedmiotem będzie dysk (przekrój poprzeczny 800 x 7000), a kolega bierze pręt (gdzie przekrój poprzeczny będzie wynosił przecież pi*1000^2 czyli mniej niż w dysku). Mam rację czy nie mam racji ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pobierz F0rT3hW1n - Pytanie z obróbki cieplnej, ale chyba nie ma za bardzo tagu od tego to za...
źródło: comment_ORFx0vMefh9D7S2DjGJO8JL94fmVK9Hq.jpg
  • 23
@Tomton: no ale przekrój poprzeczny to nie przekrój wzdłużny. Gdyby miał być wzdłuż środkowej osi no to spoko, ale jak tniemy prostopadle to przekrojem pręta przecież jest koło
@F0rT3hW1n:
To wymiar czy powierzchnię się bierze?
Skąd wziąłeś koledze 1000 do wzoru, jak na rysunku masz 2000?
I przekrój poprzeczny w którym miejscu robicie? Przez środek pręta i podstawki?

@tomtom -- lepiej, przecież jak przetniesz wzdłuż to jeszcze dostajesz drugi prostokąt, ten z przecięcia dysku. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Polinik: wymiar poprzeczny pręta 2000, to promień jest połową z tego, czyli 1000 . W sumie mogło tam być i fi2000

Brak informacji w którym miejscu przekrój, sami mamy do tego dojść
@F0rT3hW1n:
No to jak sami macie dość, to wzdłużny i poprzeczny to kwestie umowne -- obróć sobie obiekt o 90 stopni i wzdłużny staje się poprzeczny. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak przetniesz tak jak kolega proponuje -- przez pręt i dysk to masz przekrój w kształcie litery T o powierzchni 3000x2000+800x7000.
@Polinik: no i to jest tak : najmniejszy wymiar z największej powierzchni przekroju. Czyli jeśli mamy połączony np. kwadrat 1x1 z prostokątem 5x3 , to wybieramy prostokąt, a z niego mniejszy wymiar, czyli 3
@F0rT3hW1n:
A, już kumam.
Prawie. Przecież po przecięciu masz jedną powierzchnię przekroju -- czyli ten kształt T.
No jeśli jest tak jak mówisz -- to najmniejszy możliwy do uzyskania wymiar to 800, jakkolwiek byś nie ciął.

Więc ta definicja o najmniejszym wymiarze z największego przekroju jest taka dziwna -- bo bym wtedy nigdy nie rozpatrywał, które przekroje są największe, tylko szukał najmniejszego wymiaru i po nim ciachał i go brał.
W
@F0rT3hW1n:
Wszystko byłoby proste, gdyby tylko wytłumaczyli na dolnym przykładzie, dlaczego 30x40 > 30x150. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Ale tak na logikę -- to jeśli ideą tego jest szukanie punktu najbardziej "w środku" obiektu, czyli takiego, który osiągnie temperaturę otoczenia jako ostatni, co jest równoznaczne z zakończeniem nagrzewania -- to Ty masz rację.
Jak możesz -- to zapytaj na zajęciach, czemu na przykładzie 30x40 to większy przekrój
@Polinik: no właśnie bo obierając 30x150 to będzie przekrój wzdłużny. Podzieliłem sobie tak samo elementy na osobne, oderwane części i na tym bazowałem. Najmądrzejsi w grupie też zrobili z wymiarem 2000, to będę chyba sam vs wszyscy przy sprawdzeniu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Tomton: Wzdłużny od poprzecznego różni się ustawieniem przedmiotu, przekręć go i z wzdłużnego będziesz miał poprzeczny.
Wymiary "długość", "szerokość", "wysokość" to kwestia umowna, tak samo kierunki "w poprzek" jak i "wzdłuż".

Jak dla mnie -- jakkolwiek nie zinterpretuję się definicji -- to chodzi o to co wyżej napisałem -- szukasz punktu (bądź odcinka), który nagrzeje się ostatni, bo z niego jest najdalej do powierzchni przedmiotu i ciepłu zajmie najwięcej czasu dotarcie
no właśnie bo obierając 30x150 to będzie przekrój wzdłużny


@F0rT3hW1n: Ale już patrząc "w poprzek" to 30x80 to więcej niż 30x40.
Sens jest oczywisty - szukamy miejsca najbardziej oddalonego od powierzchni, ale coś źle wytłumaczyli
@Tomton: @F0rT3hW1n: @graf_zero:

Ale jeżeli "wzdłuż" to po linii największego gabarytu, a "w poprzek" to prostopadle do "wzdłuż", to tu największym gabarytem jest średnica podstawki. Czyli przekrój poprzeczny to tak jak oś symetrii idzie -- przez pręcik i podstawkę, tak, że przekrój ma kształt T.

A poszukiwany punkt jest w środku podstawki, lekko przesunięty w stronę prętu, widać na oko, że tam nagrzeje się ostatni.