Wpis z mikrobloga

Szanowni!
Szukam w Warszawie serwisu, który zregeneruje mi głośniki Tonsila ZG 30 C 114 Hi-Fi - zawieszenie, cewki, kondensatory (wymiana), wytłumienie. W Internecie widziałem na Youtube jak ktoś elegancko odkleja stare zawieszenie, czyści z kleju, odczepia stożki etc. Ja tego się nie podejmę. I mowy nie ma o wymianie na inny głośnik (GDN 40 wymagałyby zmian w zwrotnicy). Głośniki w kolumnach to GDN20/30 .
#hifi #glosniki #audio #tonsil
cacum3 - Szanowni!
Szukam w Warszawie serwisu, który zregeneruje mi głośniki Tonsila...

źródło: comment_TbpNAnwHiqkiXfZKTK3ThzvY0w06LfR4.jpg

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@cacum3: 30-40 zł od sztuki głośnika nisko-średniotonowego, około 10 zł cewka na wysokotonowy bez wymiany. Czy warto ? Regeneracja wyjdzie 150 zł. I najważniejsze to zrobić to na oryginalnych piankowych zawieszeniach. Gumowe całkiem inaczej brzmią i nie mają tak dużego wychylenia, więc ciśnienie akustyczne zupełnie inne.
  • Odpowiedz
@cacum3: nie znam, kiedyś się tym zajmowałem, bo miałem jako jeden z nielicznych dostęp do oryginalnych pianek tonsilowskich. Najlepszy zestaw to wg mnie Tonsil Perfect, który przerobiłem troszkę. Wpakowałem kable z górnej kabli, więc w samych kolumnach kable był warte 200 zł xD Ale dźwięk to było coś pięknego, w szczególności, że była to konstrukcja z zamkniętą obudową i miała dość nietypowy głośnik średniotonowy oparty na dużej cewce kopułkowej.
  • Odpowiedz
@Neaopoliti: O właśnie - jest duży kłopot z piankami... Kable z górnej kabli? Chyba półki? Wysokotonowy gra chyba dobrze, charczą mi niskotonowe. Ale to do sprawdzenia.
  • Odpowiedz
@Neaopoliti: ja z 6 lat temu regenerowałem altony 70 i problemu z membranami na piankach nie było, kupiłem nowe oryginalne tonsila.
Kable z górnej półki? ( ͡° ͜ʖ ͡°) aż mi się przypomniało znalezisko z głównej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@sebawo: bardziej miałem na myśli kabel za 200 zł/metr niżeli te kosmiczne po parę tysięcy. Różnica względem oryginału jest ogromna, bo w oryginalne masz 0,5mm zwykły drut.

Z bardziej przyziemnych kabli to samo zastosowanie przewodu o przekroju 2,5mm znacząco poprawi dźwięk niżeli 1,5mm czy wspomniane 0,5mm. Ja zawsze montowałem PROCAB LS25 w cenie około 10zł/metr
  • Odpowiedz
@sebawo: przypomniało mi się, najdroższe jakie wmontowałem w kolumny to były:
Kimber Kable 4TC - obecnie 170 zł/metr, dawniej troszkę drożej.
Różnica jest zauważalna, ale uważam, że powyżej tych kabli różnica będzie marginalna.
  • Odpowiedz
@Neaopoliti: wymiana starych kabli w kolumnie, które najpewniej są alu oczywiście ma sens i może być słyszalna.
Ale kłaść przewody 200PLN/metr? ja położyłem zwykła miedź 2x2,5mm2 i gra wyśmienicie. A 90% 'audiofili' nie usłyszy różnicy między miedzią a drutem z wieszaka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@sebawo: też się zgadzam, że samo 2,5mm daje bardzo dużo w szczególności jeśli chodzi o niskie tony. Aczkolwiek mówię to z doświadczenia, bo się z tego utrzymywałem w latach 90". Najdroższe wspomniane kable zrobiły różnicę w szczególności w górze. Musiałbyś porównać na własny słuch. Po wymianie sam nie dowierzałem jak słyszalnie była dość duża różnica. Oczywiście dodam, że przerobiłem tam zwrotnice na 2 tory, pierwszy to dół, a drugi to
  • Odpowiedz
@cacum3 Wymianę zawieszeń można spokojnie zrobić samemu. Nie ma na prawdę nic w tym trudnego. Zwrotnice jeśli nie są spalone to nie ruszać. Wytłumienie pewnie z gąbki więc można spokojnie dostać u tapicera.
  • Odpowiedz
  • 0
@Mcy7880 dopiero się dowiedziałem że kolega ma, w sumie stoją. Za 2 tyg jak będzie w domu rodzinnym ma mi porobić zdjęcia. Z jego opisu wynika na porozrywane zawieszenie, dziurę w membranowe. Brak jednego wysokotonowego. Jest sens?
  • Odpowiedz
@Unik4t w takim stanie negocjuj cenę do Max 60-70 zł... Części mogą wynieść dosyć dużo więc jeśli jeśli pudła w złym stanie to widzę słaby sens tej roboty. Napisze Ci na priv ile będzie za same części.
  • Odpowiedz