Wpis z mikrobloga

Wziąłem ostatnio kilka małych kredytów (rat) by nabić sobie scoring w BIK, ustawiłem sobie płatności cykliczne w banku ale okazało się, że coś pokręciłem i wpłaty wyszły dopiero dzień po terminie, wcześniej zdarzyło mi się raz zapłacić ratę o dzień za późno gdy jeszcze robiłem to ręcznie. Pytanie - czy takie małe opóźnienia wpływają negatywnie na scoring? Ewentualnie w jakim stopniu?

#banki #kredyt #finanse
  • 6
@invtraveler: tak, ale to dotyczy głównie dużych kredytów, niemniej jednak warto sobie takie punkty nabijać bo potem prościej wziąć np. hipotekę na dobrych warunkach. Jak ktoś ma pusty BIK to weźmie kredyt na same poświadczenia o dochodach / zatrudnieniu na kilka tysięcy, ale już jak ktoś ma negatywny to nie dostanie takiego kredytu.

@parachutes: dzięki, będę pilnować
@invtraveler: Może i brzmi zabawnie, ale jak przychodzą do mnie klienci na start działalności po kredyt firmowy to bez historii kredytowej dostaną max 50k, a z historią i BIK A dwa razy tyle. Jak przychodzą klienci na duży kredyt inwestycyjny, powyżej 500k to różnica w marży będzie znacząca dla BIK A względem BIK B i brak score, a BIK C będzie musiał dodatkowo płacić kaucję lub zabezpieczenie (chociaż przy kwotach tego
@dGustator: Aha, dzięki za informacje, zawsze miałem wrażenie, że banki przede wszystkim patrzą na możliwości finansowe, zatrudnienie i pensje, a te informacje są raczej ostrzegawcze i nie wpływają na to czy dadzą czy nie, jeśli się nie uciekało wcześniej od tego.
@invtraveler: powiedziałbym, że 50/50 - dochody i wiarygodność (scoring). Przy kredycie na telewizor to nie ma znaczenia, ale jak ktoś bierze hipotekę na 600 000 to musi być dla banku wiarygodny, a to potwierdzić może jedynie historia kredytowa w BIK.