Wpis z mikrobloga

właśnie skończyłem swój kurs front-endowy na FreeCodeCamp i dostałem certyfikat :D
Zacząłem dokładnie 20. marca tego roku. Wcześniej przez wiele tygodni szukałem jakiegoś większego celu czy projektu. Czytanie książek czy oglądanie tutoriali nic nie dawało. Niby wiedziałem co tam się dzieje ale po odpaleniu edytora nie wiedziałem od czego zacząć, nie wiedziałem nawet co chciałbym napisać. Dalsze poszukiwania sprowadziły mnie na reddit gdzie ludzie ogólnie zachwalili FCC, którego przerobienie zajmuję według autorów 2080 h(frontend+data visualization+backend+projekty nonprofit).
Pierwsze lekcje : zmień kolor teksty, zakomentuj kod, x = 5 a teraz zrób żeby x = 10, wstaw obrazek... itd. Jakieś tam podstawy miałem więc mnie znudziły na śmierć. Prawdziwa nauka zaczeła się wraz z algorytmami. A tych na początku do zrobienia jest kolo 20. Na tym etapie uświadomiłem sobie, że nie umiem kompletnie nic. Skoro nie potrafie nawet znaleźć najdłuższego słowa w zdaniu to co ja tutaj robie? taki cały kurs JS na codecademy, który bez najmniejszego problemu zrobiłem, to tak naprawdę nauka podstawowej składni, nic więcej. Niektóre algorytmy zajmowały mi 30-40min, nad niektórymi siedziałem po kilka godzin. Bywały takie co męczyłem parę dni.
Po algorytmach są do zrobienia 4 projekty które wykorzystują JSON API i Ajax. Po tym kolejne algorytmy, już sporo trudniejsze, a po nich 4 końcowe projekty: kalkulator, zegar pomodoro i 2 gry: kółko krzyżyk i Simon. Każdy projekt starałem się dopieścić na ile to możliwe. Czasami do nich wracam i zawsze staram się coś poprawić.
Używałem: HTML5, CSS3 + SASS, JS + jQuery, bootstrap/materializecss, do tego gulp i git.
FAQ:
1. No i co? Myślisz, że jesteś programista i 15k czeka za rogiem?
- Robiłem to z czystej ciekawości i z przyjemnością. Paradoksalne, z każdym ukończonym wyzwaniem nabierałem co raz większych wątpliwości bo uświadamiałem sobie jak mało wiem.

2. Ile czasu ci to zajęło?
- Od 20. marca: freecodecamp: 320h, książki/tutoriale - 70h, reszta(inne strony typu hackerrank/codewars/codingame) : 100h

3. Z czego się uczyłeś?
- MDN, StackOverflow, devdocs.io, javascript the good parts, eloquent javascript, you dont know js, Professional JavaScript for Web Developers, pluralsight, yt: DevTips, LevelUpTuts,learncodeacademy

#naukaprogramowania #webdev #javascript #html #html5 #css #chwalesie
zackson - właśnie skończyłem swój kurs front-endowy na FreeCodeCamp i dostałem certyf...

źródło: comment_gJCraE6R3a2paCLVfYAAWN6zvmDMqlMz.jpg

Pobierz
  • 64
  • Odpowiedz
@zackson: W sumie brawo, ja jestem na tym etapie co byłeś na początku czyli w sumie trochę czuję się jak śmieć i nie wiem o co chodzi i jak ktoś mi tłumaczy o co w tym chodzi to jeszcze więcej nie rozumiem niż na poczatku xD
  • Odpowiedz
via Android
  • 22
@Artnej na pewno bardziej warto niż tracić czas na wykopy czy inne facebooki. Wiadomo, początki są ciężkie. Polecam przede wszystkim ponieważ masz zrobić projekt od A do Z który musi spełniać dane kryteria. Więc sam kombinujesz, planujesz, szukasz. A nie prowadzenie za rączkę.
  • Odpowiedz
@zackson: A tak od początku, bez żadnych podstaw, niczego, to w ogóle można zacząć od tych stronek typu codeacademy czy lepiej jednak jak się jest już po którymś roku informatyki i po przeczytaniu kilku książek?
  • Odpowiedz
@BrakWolnegoLoginu: W pełni darmowy.

@kosmaty2: Po skończeniu, jak popracujesz jakieś dwa, trzy miesiące nad swoimi projektami/stronami od podstaw + jakiś framework (jest tam też react w dziale data visualisation) to możesz próbować. Mi się udało złapać Juniora. Ogólnie to nie jest tak, że tam się czegoś nauczysz szybciej, czy inaczej… Ich prowadzenie za rączkę i materiały raczej mi nie pasowały. Dla mnie po prostu plusem było usystematyzowanie - nie musisz
  • Odpowiedz
@zackson: dzieki za przypomnienie, mam kilka challenge do skonczenia. FCC zacząłem zaraz jak wystartowali, potem dużo zmieniali w zadaniach i wyszło na to że w sumie większość robiłem po 3 razy i się trochę wkurzyłem.

@kosmaty2: Musisz zrobić parę skomplikowanych projektów samemu. FCC jest dobre na sam początek jak się zaczyna z zerowym pojęciem. Jak tylko po skonczeniu kursu pójdziesz na jakąś rozmowe, to od razu polegniesz. Będziesz znał podstawy
  • Odpowiedz
@zackson Dzięki za rzeczową odpowiedź na wykopie to ostatnio rzadkość. Gratulacje.

@miszcz-taguw Myślę że trochę przesadzasz i dużo zależy od firmy do której startujesz. Oczywiście zgodzę się że sam kurs to trochę mało ale chyba każdy kto uczy się programować dłubie coś dla siebie na boku co daje dużo dodatkowego skilla. Z resztą sam się przekonam w 2017 mam zamiar zacząć wysyłać pierwsze cv na juniora :) Pozdrawiam.
  • Odpowiedz
@kosmaty2: Oczywiście że zależy od firmy, w niektórych junior zarabia i pracuje jak mid, a w innych na juniora biorą jak umiesz cokolwiek. Dlatego polecam zacząć wysyłać cv już teraz, chodzić na rozmowy i zbierać doświadczenie. Nawet jak nie wypadniesz za dobrze, to wiele firm, o ile mają ogarnięty hr, wskaże ci co masz poprawić i powiedzą żebyś spróbował u nich np za 3 miesiace. Każda nawet podstawowa praca, daje więcej
  • Odpowiedz