Wpis z mikrobloga

@Qrystus: Blok biznesowy ciekawy, szczególnie prelekcje poświęcone fiori i s/4 hana. Jutro część warsztatowa z developerki w HCP. Ogólnie to jest mój pierwszy event tego typu, ale podoba mi się ;-).
@Liferov: @krzysssi33k: @Polinik: @Qrystus: To takie małe pytanie. Czy warto przechodzić na S/4 hana w sensie bazy danych? Podobno w niedalekiej przyszłości maintanance dla innych baz może być droższy. Czy przejście na S/4 hana wymaga sporo dostosowań? Czy po prostu kupujemy nowy serwer, instalujemy S/4 Hana i można normalnie pracować bez żadnej optymalizacji / edycji z-towych rozwiązań.
@atpl77: s/4 hana to całkiem nowy produkt, po przejsciu na niego wszystkie aplikacje ze starego erp'a idą się czochrać i trzeba je tworzyć na nowo. zapewne masz na myśli baze danych czyli po prostu sap hana. na bazie sap hana szybciej wykonują się raporty i ogólnie przyspiesza działanie systemu. przy migracji samej bazy daych warto podnieść ehp aktualnego erp'a do odpowiednio wysokiego by korzystać z dobrodziejstw typu sap fiori itp. ;-)
@atpl77: Powiem tak. Zrobiłem już kilka migracji na HANĘ (ERP-a i BW) i odpowiedź jest następująca:
* To zależy.

1. Czy warto przechodzić na S/4 hana w sensie bazy danych?

Tutaj trzeba odróżnić S4HANA od ERP on HANA. Generalnie baza danych jest ta sama, ale sam produkt w warstwie aplikacji jest już inny.

2. Podobno w niedalekiej przyszłości maintanance dla innych baz może być droższy.

Już jest. Sporo podrożał Oracle (ale
@Liferov: @Qrystus: Dzięki za odpowiedź. Mam do zrobienia kilka spraw a boję się to załatwić w jednym kroku
1. przejście na UNICODE
2. instalacja S/4 HANA (ale interesuje mnie tylko warstwa bazy danych czyli S4HANA a nie ERP on HANA)
3. podniesienie EHP

W jakiej kolejności to robić? Warto rozdzielić punkty 1 i 2? Czy lepiej wdrożyć od razu bazę S/4 HANA z UNICODE? Wiem, że samo wdrożenie UNICODE może
@atpl77: Hej, Obecnie zalecaną i najszybszą metodą jest zrobienie wszystkiego od razu za pomocą Database Migration Option. Robiłem na ERPie z bazą 1 TB Oracle'a na SAP HANA i o dziwo to działa całkiem bezproblemowo. Niedostępność systemu to było chyba jakieś 16 godzin, więc całkiem spoko jak na te 3 rzeczy. Jakbyś potrzebował szczegółów to zapraszam na PW.
Możecie rozwinąć ten scenariusz z ASE? To rodzaj bazy danych?

Dodatkowo jak Cię nie stać na HANĘ w sensie fizycznego serwera to zawsze najpierw możesz się zmigrować do SAP ASE, a potem dopiero na HANĘ, bo licencja na ASE przy zakupie HANY jest darmowa.
odpowiedz zgłoś link
@atpl77:
Wysłałem Ci PW w tej sprawie.