Wpis z mikrobloga

#tir #zycietruckera #trucker5000 #ciezarowki #ciezarowkiboners

Hej trakerskie Miruny! XFik myślę, że wkońcu dotarty ((oo)) Daf 106.460 SC 100kkm w ok 9 miesięcy (odliczając już święta, urlopy i chorobowe ~1,5 miesiąca)
Przy 95kkm zrobiony pierwszy przegląd z wymianą płynów ustrojowych. Do tego czasu dolane było 3L oleju ale wydaje mi się, że bez tej dolewki też dało by radę ale wiadomo jak to jest.. Z awarii większych to skrzynia rozleciała się przy 40kkm (ZFka AStronic( ͡ ͜ʖ ͡)-niby wada fabryczna) dali nową i jakoś działa. Były problemy z tempomatem adaptacyjnym i układem ostrzegania o opuszczaniu pasa ruchu ale wgrali teraz nowe oprogramowanie i wkońcu działa to tak jak powinno. Skrzynia też dostała aktualizację softu bo był problem z przechodzeniem na tryb manualny. Do tego chyba lepsza kultura pracy skrzyni teraz(wcześniej przy hamowaniu do 0 za szybko zbijała na 4 lub 2bieg przed całkowitym zatrzymaniem i skutkowało to niemiłym szarpnieciem-teraz jest ok) Wymieniono łożysko kolumny kierownicy (kiera drgała przy obciążeniu i piszczała( ͡° ͜ʖ ͡°) Tarcze i klocki 1/4 zużycia. Opony na skrętnej(michelin) jeszcze 100kkm na spokojnie zrobią a na pędnej to akurat idealnie przytarte na zimę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Spalanie 30l (komp zanika o 0,5l) z ładunkiem ~18T ok 500km w jedną stronę a w drugą ~5T (Bielefeld-Stuttgart via A7)
Mam nadzieje, że bolączki wieku młodzieńczego dafik ma już wyleczone i następne 200tys. aż do wymiany na nowego będzie mnie woził bezproblemowo.. Ogólnie autko wygodne, ciche i o niebo lepiej prowadzące od modelu 105. Mógłby tylko być z wodogłowiem ale cóż.. i tak nie jest źle przy moim 180cm jeszcze jestem luzu ( ͡º ͜ʖ͡º) Także polecam!
Pobierz monky - #tir #zycietruckera #trucker5000 #ciezarowki #ciezarowkiboners

Hej trakerski...
źródło: comment_DzFi8Qk26UJ93VepRUV3wkwHc9AKKcwT.jpg
  • 19
@monky: taa jasne. Może Mercedes design ma fajny, ale jak przychodzi co do czego i trzeba położyć w nim instalacje do toll collect bądź gps, lub tacho, to wtedy wychodzi z jakiego gównomateriału jest robiony. Daf, Scania czy Man pod tym względem bije Merca na głowę. Gdy montuje którąś z tych instalacji, to w mercedesie muszę poświęcić 50 - 60% wiecej czasu z nadzieją ze zaden element nie pęknie.
@Maciek5000 tiiaa mercedes.. kabelek niestandardowy do auxa żeby muzy posłuchać mam do sprzedania jakby co ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) w salonie MB 30€ oddam za połowę bo już raczej nie będę miał "przyjemności" nim jeździć

@Cebulix no co 90 tys. daf zaleca wymianę też wydaje mi się, że troszkę długo.. Ale temu co
@Cebulix teraz tak spojrzałem na stronę dafa i tam piszą, że przeglądy można wydłużyć nawet do 150kkm. O ja jeebe( ͡° ͜ʖ ͡°)-

"W nowym silniku MX-13 zastosowano miskę olejową z tworzywa sztucznego o dużej pojemności. Nadano jej nowy kształt, który tłumi drgania i hałasy powstające podczas pracy silnika. Duża ilość oleju pozwoliła wydłużyć odstępy między przeglądami nawet do 150 000 km"
@Maciek5000: Każdy ciągnik ma jakieś plusy i minusy :P. Daf jest dosyć prosty w konstrukcji i w razie czego łatwo sobie poradzić jak będzie jakaś awaria. Ale młody kierowca to tylko serwis wzywa, hahaha :P. Wiem, że na zachodzie jest inne podejście ale u nas np. kierowca sobie poradzi z awaria to zawsze jest kilka stówek do wypłaty.
@monky: Na to nie ma co patrzeć :P W leasingowych autach chyba
@Cebulix: DAF dla mnie to fatalna widoczność w lusterkach bocznych, katastrofalna w przednim (choć w XF 106 to poprawili), beznadziejna ergonomia kokpitu, skrzynia ZF to jakaś porażka no i brak lewego (w UK prawego) podłokietnika xD
@Maciek5000: No ja sie nie wypowiem jak to wygląda od strony kierowcy bo dopiero w przyszłym roku będę miał uprawnienia:). Dafem, aż cięzko na kanał wjechać bo albo ruszy z kopyta albo stoi w miejscu :P.
Kurde też bym sobie już pojeździł a muszę jeszcze rok do szkoły chodzić, eh :(.
@Cebulix: ten starszy daf tak miał, że albo stał w miejscu albo wyrywał do przodu :) ostatnio mechanik u mnie takiego prowadził na czyszczenie przed sprzedażą, to można się było uśmiać patrząc z boku - krótkimi skokami do przodu (jak w czołgach :) ), jak wysiadł pytam jak wrażenia - aaaa weź przestań co za dziadostwo....

Tym nowym jeździłem 2 tyg, to niebo a ziemia, ale pod względem ergonomii kierowcy to
@Cebulix: nie że za wysoki, ale pokrętła od temperatury były gdzieś poniżej kolan :) z góry ich nie widać i albo trzeba jeździć dafem żebym mieć wyczucie co gdzie jest i do czego służy, albo mocno się odchylać w bok ;) idiota to wymyślił ( ͡° ͜ʖ ͡°)