Wpis z mikrobloga

Dzisiaj Mirki wyruszamy trochę poza #bialystok zatrzymujemy się w #osowiec #osowiectwierdza

W roku 1873 car Aleksander II wydał decyzję o rozpoczęciu jej budowy. Lokalizacja twierdzy była nieprzypadkowa, położona wśród biebrzańskich bagien miała zabezpieczać m. in. istniejącą tu od dawna dogodną przeprawę z Prus Wschodnich przez rzekę Biebrzę, tzw. bród szwedzki (miejsce, w którym szwedzkie wojska Karola XII przeprawiły się podczas wojny północnej). Właściwe prace nad wzniesieniem twierdzy miały miejsce w latach 1882 – 1891. Trzeba tu jednak podkreślić, że w zasadzie do chwili wybuchu I wojny światowej władze carskie modernizowały i ulepszały ten obiekt.

Karol XII ur. 17 czerwca 1682 w Sztokholmie, zm. 30 listopada 1718 król Szwecji od 1697 z niemieckiej dynastii Wittelsbachów. W lipcu 1701 roku Karol XII rozgromił Sasów w bitwie pod Rygą i zajmując Inflanty i Kurlandię wkroczył do Polski, która formalnie zachowała neutralność. W 1702 roku Karol XII w kwietniu zajął Wilno, a w dniu 23 maja dotarł do Warszawy nie napotykając większego oporu. Po zajęciu miasta Szwedzi ruszyli na południe, pokonując 19 lipca armię polsko-saską w bitwie pod Kliszowem. Szwedzi zajęli 7 sierpnia Kraków w wyniku czego spłonął Zamek na Wawelu, a następnie zaatakowali Saksonię.

Załączone zdjęcie przedstawia Fort III zwany właśnie Fortem Szwedzkim(1915 r., Rosyjskie betonowe stanowisko obserwacyjne. Betonierte russischer Panzer-Beobachtungsstand im Fort 3 der Festung Ossowiec)

#bialystok #podlasie #rosja #wojna #iwojnaswiatowa #biebrza #militaria #szwecja #twierdza #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
adrian_ru - Dzisiaj Mirki wyruszamy trochę poza #bialystok zatrzymujemy się w #osowie...

źródło: comment_4GZrjqdGSzGQDM6Kc5Ae7WqMbvgM3Mf7.jpg

Pobierz
  • 2