Wpis z mikrobloga

Miraski spod tagu #eu4 , możecie jakoś pokrótce opisać mi mechanizm handlu? Zdaję sobie sprawę, że to dość zawiła kwestia i czytałem parę poradników na ten temat, ale nijak nie potrafię tego dopasować np. do gry Polską. Jakieś porady gdzie wysyłać kupców?
  • 12
@maxols: W swoim głównym porcie handlowym (Kraków z defaultu, bodajże, ale polecam zmienić na Bałtyk) postaw kupca na kolekcjonowanie kasy. Potem patrz skąd idą strzałki do tego portu - o ile pamiętam, z Krymu, Astrakhanu, itp - tam ustawiaj dalszych na transferowanie handlu, żeby robił się szlaczek transferu kończący się w głównym porcie kolekcjonowaniem. Do węzłów handlowych morskich w których masz kupców wyślij lekkie statki, tyle, żeby się opłacało (jest tooltip).
@maxols: Tak naprawdę największą uwagę musisz zwracać na "prąd" handlu, czyli to w jakim kierunku płynie za pomocą strzałek. Merchanta do zbierania hajsu wysyłasz do regionów w których masz jakieś sensowne wpływy handlowe, a z których nie możesz wysłać "prądu" w kierunku twojego głównego regionu (ten ze złotymi skrzyniami, w Polsce to bodajże Kraków), merchantów którzy mają przesyłać "prąd" dalej zostawiasz w regionach w których masz jakieś wpływy i możesz je
@maxols: Jeśli powiedzmy ruszysz na Moskwę i podbijesz tamte ziemie wtedy tego z Kijowa przemieszczasz na wschód by stamtąd wysyłał prąd do Kijowa, gdybyś miał więcej merchantów niż 2 wtedy wysyłasz kolejnego do Nowogrodu by przesyłał prąd do Bałtyku. ( Wtedy nawet możesz ustawić główny node na bałtyku i merchanta przenieść do Krakowa by przesyłał prąd na Bałtyk.
@anonymous_derp: daje, ale zazwyczaj można go lepiej wykorzystać.

Na Polsce nie ma co handlu ćwiczyć, to jest skazane na groszowe dochody. Nie masz dostępu do najlepszych nodów, chyba że blobujesz ahistorycznie. Lepiej sobie na kilka godzin odpalić taką Anglię w XVII wieku i wtedy się pobawić.
@maxols: Grając Polską można wyciągać bardzo dużo z handlu, warunek jest jeden: podbić Bałtyk. Myślę że jest to na początku chyba najlepszy i najłatwiejszy kierunek ekspansji bo na zachód HRE i ogromne ilość AE a na południu mocne na początku wojsko kebabów. Więc kolejność jest taka: Krzyżacy, Kawalerowie Mieczowi, Nowogród, Szwecja. Jak jest szansa wbić się w HRE to Pomorze, Meklemburgia i Lubeka. Masz wtedy największy przychód z handlu na całym