Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z Was nosił aparat ortopedyczny stały? Albo zna taką osobę? Ciekawi mnie to czy/jak bardzo zęby po zdjęciu aparatu wracają do poprzedniego wyglądu. Zaciekawiło mnie to jak zobaczyłam koleżankę, której po zdjęciu wróciła częściowo wada (diastema - szpara miedzy zębami) i się trochę przeraziłam :D

#aparatnazeby #ortodoncja #kiciochpyta
  • 12
@Emilka20: Dawno temu nosiłem. Po zdjęciu jeszcze przez krótki czas zakładałem ten zdejmowany na noc. Później zaniechałem zakładania (na długo przed zalecanym terminem) i od jakichś 10 lat zęby są proste. Może minimalnie naszły na siebie jedynki, ale to kwestia milimetra.
@Emilka20: miałaś na myśli aparat ortodontyczny a nie ortopedyczny jak rozumiem.

Ja nosiłam przez 1,5 toku, minęły ponad 2 lata od zdjęcia aparatu i nadal noszę na noc retainer ruchomy, plus mam stały retainer na górne i dolne zęby (od dwójki do dwójki) w postaci drucika z tyłu zębów. Wszystko jest idealnie równe.

Zęby stabilizują się 15 lat minimum, więc jeśli ortodonta o tym nie mówi :> to znaczy że nie
@nama: bardzo dziękuje za odpowiedź :) mnie czeka ekstrakcja ósemek po zdjęciu aparatu, rownież będę nosić 1,5 roku. Pewnie uczucie 11/10 po ściągnięciu - zazdroszczę, że juz masz to za sobą :D
@Emilka20: też usuwam po zdjęciu - póki co jedną, po wakacjach drugą.
Po zdjęciu aparatu uczucie boskie :D (chociaż mi to się długo za nim tęskniło) cudownie mieć takie proste zęby, a do tego wybielanie i inne zabiegi upiększające - najlepsza inwestycja w siebie ever.

Powodzenia w tych początkach, które są najtrudniejsze :D
@nama: właśnie mam w planach po zdjęciu jeszcze zainwestować w wybielanie :D aparat noszę od stycznia więc już wiem z czym to się je. Powiem szczerze, że na początku miałam chwile zwątpienia - myślałam, że ten ból policzków, rany nigdy się nie skończą.. coś okropnego ( ͡° ʖ̯ ͡°) a teraz to już z górki!
@Emilka20: Myślę że bardzo dużo zależy od wady, predyspozycji pacjenta, lekarza, metody leczenia, systemu który wybrał. No ale pacjent też ma tu trochę do zrobienia.
3 moje starsze siostry miały aparat, wady bardzo podobne- jedna ma do tej pory naklejony ten drucik i zęby nie ruszyły się na milimetr. Drugiej kilka razy się odklejał i w końcu się wkurzyła i przestała chodzić go przyklejać po raz kolejny, jej się trochę przesunęły.