Wpis z mikrobloga

Przejrzałem raport polskiego rządu w Londynie na temat wydarzeń na Wołyniu opublikowany latem 1943 roku a udostpeniony przez historyka Łukasza Adamskiego.
Powiem szczerze jest tam parę zaskakujacych rzeczy. Zawiera on sugestie, które dzisiaj przedstawiane przez stronę ukraińską sa okreslane jako wybielanie banderowców.
Np. wskazuje sie na to, że sowieckie czynniki uczyniły podłoże do mordów. Napisano, ze wystapienia ludnosci ukraińskiej były mocniejsze na terenach gdzie wpływy komunistyczne były wcześniej wieksze.
To sa błedne wnioski wynikajace z braku informacji? Bo trochę to tak brzmi.
Z drugiej strony jeżeli sie weźmie teren Podlasia to widac, że ideologia komunistyczna miała wpływ na mordy dokonywane przez ludnośc białoruską.

Wrzucam zdjecie z zaznaczeniem tych fragmentów. Jest też mowa o inspiracjach niemieckich.
Jeżeli kogoś interesuje cały raport to jest tutaj https://drive.google.com/file/d/0B90lZR8fFootYnQzUXVTWl9aMDA/view

#ukraina #historia #upa
Pobierz szurszur - Przejrzałem raport polskiego rządu w Londynie na temat wydarzeń na Wołyniu...
źródło: comment_F9n0xXZBDmNoDGYft7XL2XR8agzzzLXU.jpg
  • 5
Napisano, ze wystapienia ludnosci ukraińskiej były mocniejsze na terenach gdzie wpływy komunistyczne były wcześniej wieksze.


@szurszur: Nie mam najmniejszego zamiaru wybielać bestii Ukraińskich, ale zasada "dziel i rządź" była przez Rosjan zawsze dobrze opanowywana - przed rozbiorami, podczas zaborów, i za czasów komunizmu.
Są w tym naprawdę dobrzy.
@szurszur: Motyka o sprawstwie sowieckim: (było na wykopalisku w ostatnich dniach)

PAP: Jaki był stosunek okupantów niemieckich i sowieckich do konfliktu polsko-ukraińskiego? Wielu historyków krytykuje teorie, wedle której Sowieci świadomie podsycali te antagonizmy.

Prof. Grzegorz Motyka: Niemcy i Sowieci wywołując II wojnę światową doprowadzili do zburzenia porządku, co umożliwiło dokonanie antypolskiej irredenty. Poza tym dokonując zbrodni na skalę przemysłową pokazali innym, że dokonywanie takich okrucieństw jest w ogóle możliwe.

Sami Sowieci
@szurszur: i tak to prawda i nie prawda za razem. Bowiem w latach I WŚ na prawobrzeżnej Ukrainie bolszewicy mocniej inspirowali akcje antypolskie i były silne, na Wołyniu też istniały, ale były słabe. Natomiast takich akcji względem Wołynia podczas II WŚ było mniej na terenach prawobrzeżnej Ukrainy.