Wpis z mikrobloga

#elektronika #raspberrypi #diy #zainteresowania
Witajcie, potrzebuję porady odnośnie sterowania PWM przy pomocy raspberry Pi. Otóż jestem w trakcie budowy projektu ogrzewacza wody do zadanej temperatury i z racji, że wcześniej nie miałem większej styczności z układami zasilania nie wiem jaki układ będzie najlepszy. Wiem, że muszę wykorzystać sterowanie fazowe lub grupowe. I tutaj mam pytanie czy taki układ będzie w stanie zrealizować zadanie sterowania grzałką z sieci 220V: LINK

Dodatkowo dowiedziałem się, że mogę też wykorzystać układ U2008 i zastanawia mnie, która opcja będzie lepsza. Będę wdzięczny za każdą poradę.
Z góry dziękuję za odpowiedzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 6
@cation: Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale chciałbym aby układ symulował działanie ogrzewania podłogowego więc układ będzie przepływowy. Wydaję mi się, że do utrzymania stałej temperatury w układzie kontrola mocą grzałki przez PWM będzie dobrym wyjściem. Jeśli jest jakaś inna prostsza opcja to chętnie się zapoznam. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czyli układem MOC3041 z triakem bezproblemowo zrealizuje sterowanie grupowe grzałką ? :)
MOC3041


@iCoiNic: Ma detekcję przejścia przez zero więc ok. Sterowanie fazowe imho wymaga filtracji a potrzebne jest tylko przy żarówkach/silnikach. Tu wystarczy grupowe z pi razy drzwi 0,5<f<2Hz, jeśli chcesz mieć płynną regulację temperatury.
@cation: Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie, czy do sterowania grupowego przy użyciu RPi, powinienem korzystać ze skryptów napisanych w Pythonie, które odnoszą się do metody PWM czy takie sterowanie od strony programowej wygląda inaczej w odniesieniu do powyższego układu i sieci 230V AC?