Wpis z mikrobloga

@Obliv: muszę to zobrazować w 2D (bez wysokości), dokładniej linię brzegową i polery. chciałem to zobrazować w surferze 8. zastanawia mnie jedno - po co mam przeliczać współrzędne z tachimetru skoro mam współrzędne z GPSa. gdzieś widziałem stronkę ze wzorami i procesem przeliczania wartości z tachimetru na współrzędne, ale nie mogę jej znaleźć. Masz może jakiś pomocny link?
po co mam przeliczać współrzędne z tachimetru skoro mam współrzędne z GPSa


@dizzydom: Mierzyłeś więc wszystkie punkty tachimetrem czy GPS? Jeżeli mierzyłeś jedynie kilka punktów nawiązania GPS, a resztę tachimetrem to musisz jednak przeliczyć tachimetrię ;) Sprawdź WinKalk - dawno go nie używałem, ale miał chyba opcję przeliczenia.
@Obliv: a więc tak: tachimetrem mierzyłem załamania linii brzegowej. gpsem wykonywane były pomiary: pozycji tachimetru, polerów oraz punktów załamań linii brzegowej. aby obliczyć współrzędne punktów z danych tachimetru jaka metoda będzie odpowiednia? biegunowa? Mam jeszcze pytanie: czy do obliczeń potrzebne są też współrzędne punktu bazy? (tam odkąd są mierzone kąty)
@dizzydom: biegunowa
potrzebne współrzędne stanowiska - tam stał tachimetr oraz nawiązania - inne punkty o znanych wsp. który był pomierzony
no i odległości i kierunki do punków tej linii brzegowej
@dizzydom: Żeby obliczyć pomiary tachimetrem potrzebujesz pomiaru co najmniej dwóch punktów - stanowiska (tachimetr) oraz bazy/osnowy (pomierzony tachimetrycznie i gps). Następnie na podstawie tych dwóch punktów nawiązania przeliczasz tachimetrię
@dizzydom: Masz dwa pkt:
A - stanowisko pomierzone GPS
B - punkt pomierzonych tachimetrem i gps.

Przy obliczeniach biegunowych obliczasz współrzędne punktów na podstawie odległości od stanowiska A i na podstawie kąta zaczynając od prostej AB
@dizzydom: Najpierw ogarnij czy masz pomierzone stanowisko (metodą GPS) i wspólny punkt nawiązania (zarówno tachimetrycznie jak i GPS) jak nie to pomiar do powtórzenia, nic się nie da zrobić ;)
@Obliv: Z tego co widzę w topcon link i z moich zapisów mam pomierzone wszystkie punkty - zarówno stanowiska tachimetru jak i załamań i punkt nawiązania, teraz tylko muszę pokombinować z konfiguracją winkalka, dla mnie póki co to czarna magia xD
@dizzydom: Nawiązanie musi mieć swoje współrzędne (odległość możesz sprawdzić z wektora między dwoma punktami gps), ale musi mieć współrzędne pomierzone gps.