Wpis z mikrobloga

Mój dzisiejszy #lunchbox w stylu wschodnioindyjskim. Wołam @flauta, bo wykonany na jego życzenie :)

Murgir Patla Jhol – kurczak po bengalsku
Składniki: 2 duże porcje
✔ 400 g piersi z kurczaka;
✔ 2 duże ziemniaki;
✔ 1 duża cebula;
✔ 2 pomidory;
✔ Łyżka startego imbiru;
✔ 2 rozgniecione ząbki czosnku;
✔ Masło ghee (może być zwykłe);
✔ Garam masala;
✔ Chili (u mnie papryka kaszmirowa);
✔ Kurkuma;
✔ Czarna gorczyca;
✔ Kolendra suszona;
✔ Kolendra świeża;
✔ Cynamon;
✔ Liść laurowy;
✔ Olej kokosowy lub inny;
➥ Przygotowanie: Pierś pokroić w kostkę. Posypać solą, imbirem i kurkumą. Odstawić na godzinę. Ziemniaki obrać, umyć, pokroić w dużą kostkę. Posolić i posypać kurkumą. Wrzucić na rozgrzany olej i zrumienić. Przełożyć na talerz. Na olej wrzucić pierś z kurczaka obsmażyć z każdej strony. Zdjąć na talerz. Do garnka dodać odrobinę masła. Dodać przyprawy: garam masala, imbir, paprykę, cynamon, liść laurowy, suszoną kolendrę i gorczycę, czosnek. Smażyć 3 minuty. Do przypraw dodać kurczaka, ziemniaki. Dodać pokrojoną w piórka cebulę i pomidory pokrojone w kostkę. Dodać szklankę wody lub bulionu. Dusić pod przykryciem około 20 minut. Dodać przyprawy do smaku. Podawać z posiekaną świeżą kolendrą i ryżem (u mnie czarny ryż).

Sabzi – warzywa w aromatycznych przyprawach.
✔ 2 miseczki dowolnych warzyw, u mnie kalafior, groszek, brokuły, papryka czerwona i żółta;
✔ Przyprawy: garam masala, curry, kolendra, czarna gorczyca, sól, kurkuma;
✔ Olej kokosowy lub inny;
➥ Przygotowanie: na patelni rozgrzać olej, dodać przyprawy, prażyć 2 minuty. Dodać warzywa i dusić na małym ogniu do miękkości. Dosolić do smaku.

Śledź moje kolejne wpisy pod tagiem #cookologia lub dodaj mnie do obserwowanych
Regularnie publikuję wpisy związane z dietetyką, zdrowym odżywaniem i gotowaniem. Jeżeli chcesz, bym w kolejnych wpisach poruszyła jakiś temat z tego obszaru daj znać w komentarzu.

#gotujzwykopem #kuchniaindyjska #gotujzmikroblogiem #jedzzwykopem
monkali - Mój dzisiejszy #lunchbox w stylu wschodnioindyjskim. Wołam @flauta, bo wyko...

źródło: comment_nCbpFJuFbfNbQnsu8M1XsCzwlCBlxxpl.jpg

Pobierz
  • 32
@bugg: zdaję sobie sprawę, że nietypowe przyprawy, ale część można pominąć - podstawa to imbir, garam masala i kurkuma - te przyprawy kupisz w markecie :)
@monkali: ja w innym przepisie zastępowałam masło ghee klarowanym, wychodziło bardzo spoko :) Jeszcze chętnie bym zastąpiła czymś śmietanę (30%), gdzieś czytałam, że nada się jogurt bałkański - muszę spróbować. Ten kurczak wygląda wyśmienicie, wiem co zjem jutro - wszystko, co potrzebne, mam ( ͡ ͜ʖ ͡)
@monkali: Zapowiada się pysznie, chociaż takiego cuda jak garam masala to u siebie raczej nie dostanę. To da radę kupić w hipermarketach, czy jakieś specjalistyczne sklepy?
@rud3lke: w marketach jest czasami, ja kupuję najczęściej w sklepach z żywnością orientalną, bo tam jest zdecyowanie taniej. Garam masala to mieszanka przypraw: kminu rzymskiego, kolendry, pieprzu czarnego, kardamonu, liścia laurowego, goździków, cynamonu, pieprzu cayenne i gałki muszkatołowej, więc można też samemu pokombinować dodając te przyprawy.