Wpis z mikrobloga

http://biznes.interia.pl/firma/news/jednolity-plik-kontrolny-skuteczne-narzedzie-w-walce-z,2331441,1852
Parę słów o #jpk ode mnie:

W obecnej formie to narzędzie nie będzie skuteczne. Ciekawe, czy choć serwer już postawili, który ma obsługiwać JPK. Formaty są kompletnie niejasne i nieczytelne, ministerstwo nie odpowiada na maile ani przedsiębiorców, ani firm programistycznych, ani urzędów skarbowych. Odsyłają do ogólników w Ustawie, które niczego nie wyjaśniają. Firmy informatyczne nawet nie mają możliwości testowania poprawności generowanych plików (robi się po omacku). Specyfikacja może się zmienić w każdej chwili bez potrzeby jakiejkolwiek weryfikacji czy formalnej drogi legislacyjnej. Mało tego: ostatnie awarie platformy ePUAP nie pozwalały nawet na pobranie kompletnych specyfikacji, bo część plików była zlokalizowana właśnie na tych serwerach! To będzie porażka za grube miliony nie tylko obywateli ale i firm!

Mało tego. Ostatnia ustawa z 13 maja, zmieniająca ustawę zmieniająca ustawę o JPK nie dość, że przyspiesza niejawnie potrzebę wdrożenia rozwiązań do mniejszych firm (miały podlegać obowiązkowi znacznie później, a wprowadzenie obowiązkowego comiesięcznego przesyłania rejestrów VAT de facto wymusza wcześniejsze przejście na systemy potrafiące generować JPK) to jeszcze nakłada obowiązek zaopatrywania w bezpieczny podpis kwalifikowany. Kolejna zmiana wymusi zaś stosowanie programów komputerowych do prowadzenia księgowości wszystkich, nawet zwykłego Janusza pracującego na samozatrudnienie wystawiającego jedną fakturę rocznie. Wyobraźcie sobie, jakie to koszty! Oprogramowanie, podpis opłacany co rok (lub co dwa lata w najlepszym przypadku, o kosztach jego zestawu startowego nie wspomnę).

Jednym słowem ta ustawa skutecznie wyeliminuje z rynku najsłabsze podmioty. Po prostu nikogo nie będzie stać z takich mikroprzedsiębiorstw na spełnienie wymogów Ustawy.

Teraz tylko czekam, aż 31 czerwca pojawi się kolejna zmiana Ustawy, która wprowadzi tylną furtką już za rok obowiązek posiadania kas fiskalnych zdolnych do rejestrowania danych na potrzeby JPK (w innych państwach to tak wygląda, że podłącza się pod port pendrive i zgrywa dane do JPK, lub nawet gotowy plik). Kolejny bat na tych, co nie będą chcieli używać oprogramowania przeznaczonego do prowadzenia handlu.

Zgadza się, uszczelnić można w ten sposób system podatkowy. Tylko czy ktoś się zastanawiał ile przedsięwzięć oberwie rykoszetem, a przez to o ile uszczuplą się wpływy a zwiększą wydatki z budżetu?

Na koniec jeszcze ciekawostka: wiele instytucji próbuje prowadzić szkolenia z JPK. Jeszcze nie spotkałem żadnego szkolenia, na którym ktoś potrafiłby odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Jedna wielka porażka! Czuję, że już koniec wakacji (od sierpnia kontrolerzy będą mogli wymagać JPK od dużych firm) rozpocznie się paraliżem urzędów skarbowych, które nie będą w stanie nic zrobić z dostarczonymi plikami, albo ich dostarczanie będzie bardzo czasochłonne (ze względu na nieprecyzyjność co do zawartości). Najrozsądniejsze byłoby zrezygnowanie z takich sposobów weryfikacji i przeprowadzanie kontroli "po staremu". Ale, z tego co wiem, będą mieli narzucone limity i będą w obowiązku przeprowadzić ileś kontroli przy użyciu JPK (tak, jak policjantom narzuca się wystawienie iluś mandatów). A ciekawe, czy ktoś pomyślał choćby o tym, że tak rozbudowane specyfikacje i ilość danych zawarta w najgorszym objętościowo formacie - XML - będzie niezwykle kłopotliwa do przesyłania przez Internet, a nawet do przekazywania na płytkach DVD (w przypadku rocznych kontroli, jak wynika z symulacji, będzie grubo ponad 5GB danych).

Chmura tagów:

  • 6
  • Odpowiedz
@Dzyszla: ojciec prowadzi swoją działalność i dzisiaj poprosił mnie żebym wytłumaczył mu co to są te pliki i jak je robić. Spojrzałem na te pliki ze schematami xmla na rządowej platformie i nic. Nie mam pojęcia co mają zawierać, w jaki sposób mają być sformatowane. Dramat.
  • Odpowiedz
@RapRose: Jak on mały przedsiębiorca, to jest jeszcze trochę czasu :) Ale w zasadzie to bez rozwiązań informatycznych to się z łapy tego nie zrobi. To musi brać dane z jakiegoś programu do prowadzenia na bieżąco.
  • Odpowiedz