Wpis z mikrobloga

Zdążyłem po pracy zobaczyć przez teleskop plamkę na słońcu. Ładnie się prezentuje przez zwykłą folię słoneczną za kilka złotych. Na krańcu słońca widać już kolejną troszkę mniejszą. Chyba, że ona się chowa, nie wiem w którą stronę się obraca nasza gwiazda, zwłaszcza, że newton odwraca obraz...

Zakupiłem dzisiaj jeszcze filtr polaryzacyjny, bo bez niego kupa gruzu bardzo szybko męczy oczy. Ponadto nabyłem jakiś kolorowy filtr poprawiający podobno widoczność Jowisza i Saturna. Zobaczymy już dzisiaj, bo noc zapowiada się bezchmurna :)

#obserwacjeastronomiczne #astronomia #slonce #jowisz #saturn #gazowepodplanety #ksiezyc
dzangyl - Zdążyłem po pracy zobaczyć przez teleskop plamkę na słońcu. Ładnie się prez...

źródło: comment_jrwaWW2nR555UC3rqSkEGcQPxPWQAtkw.jpg

Pobierz
  • 4
Chyba, że ona się chowa, nie wiem w którą stronę się obraca nasza gwiazda, zwłaszcza, że newton odwraca obraz...


@dzangyl: Tak jak wszystko w Układzie Słonecznym (z drobnymi wyjątkami), Słońca obraca się z zachodu na wschód, czyli z lewa na prawo, jeśli przyjmiemy, że północ jest na górze.
@namrab: Czy dobrze rozumiem? Jak stoję sobie w moim miejscu zamieszkania (półkula północna) i patrząc w południe na słońce widzę plamę po lewej stronie to znaczy, że będzie ona wędrowała na prawą stronę z biegiem czasu? To pewnie zależy od tego czy założony mam pryzmat kątowy na teleskopie? Wielka Czerwona Plama na Jowiszu też będzie wędrować w tym samym kierunku?
@ozymandiasz: Zależy od typu teleskopu i akcesoriów.
Bez założonej kątówki teleskop daje obraz do góry nogami. Z założoną kątówką lustrzaną (90°) odwrócone są strony lewa i prawa. Z kątówką pryzmatyczną obraz jest taki, jak przy patrzeniu gołym okiem.
W dwóch pierwszych przypadkach plama przesuwa się z prawa na lewo, w ostatnim z lewa na prawo.