Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki,

Słuchajcie, taka spontaniczna akcja. Właśnie mija dziewięć lat mojego konta na wykopie. Oprócz tego, ilość obserwujących moje konto niedawno przekroczyła magiczną barierę: ponad tysiąc osób. Trzeba to jakoś uczcić ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Zapraszam wszystkich, astrofili i nie tylko, na niedzielny wieczór w Obserwatorium Astronomicznym w Krakowie. Pogoda tego dnia ma być rewelacyjna: ciepło i niemal bezchmurnie. Tego dnia na Słońcu będzie bardzo dobrze widoczna plama słoneczna, a po zachodzie Słońca będzie okazja oglądać Jowisza przez jeden z naszych teleskopów. Proponuję taki plan:

od 17:00 - Obserwacje Słońca przez trzy różne teleskopy: filtr Baadera oraz filtr h-alfa (czyli plamy i protuberancje, jeśli te drugie będą).
18:30 - Spacer po Obserwatorium dla ciekawskich: odwiedziny teleskopów Maksutow, Grubb, radioteleskopów i wejście do Fortu 38 Skała.
od 20:00 - Otwieramy teleskop Maksutowa i polujemy na Jowisza
do ~22:30 - obserwacje nieba przez teleskop (Jowisz, M13, co tam się jeszcze napatoczy).

Wstęp darmowy. Na obserwacje Słońca i zwiedzanie zapraszam wszystkich Astromirków, bordo, rodziny z dziećmi, programistów15k i ich dziewczyny, zielonki, pomarańczki, sreberka... A przede wszystkim tych, którzy obserwują mój tag: #astronomiaodkuchni

Oczywiście możecie przyjść w dowolnym momencie spotkania i wyjść w dowolnym momencie. Ktoś chce tylko na Słońce? Proszę bardzo. Tylko na Jowisza? Zapraszam po zachodzie Słońca. Jedyne o co poproszę, to informacja czy planujecie wpaść. Możecie zapowiedzieć się w komentarzu pod tym wpisem lub wysyłając mi pw. Info o ilości osób, która z Wami przyjdzie będzie mile widziana.

FAQ:
- Gdzie: OA UJ, ul. Orla 171, Kraków
- Kiedy: niedziela, 22 maja 2016
- Godziny: 17:00 - 22:30
- Ostatni autobus linii 102 odjeżdża spod OA o 23:20
- Tak, możesz przyjść z kimś
- Tak, przyniosę ciastka
- Tak, bezpłatnie
- Tak, mamy parking
- Mars, Saturn i Księżyc będą dobrze widoczne dopiero po 23:00, więc będą raczej niewidoczne na spotkaniu
- Tak, można przyjść z kocem i zrobić sobie wieczorny piknik

Jakby się ktoś nie załapał, a chce przyjść do OA w tygodniu, to możemy się umówić na powtórkę w czerwcu. Jeśli będzie zainteresowanie, to mam gotowe referaty popularnonaukowe o Wszechświecie, czarnych dziurach, planetach pozasłonecznych itd. Możemy się kiedyś umówić na referat popularnonaukowy + zwiedzanie OA i obserwacje. Ale to kiedyś, w czerwcu.

Alternatywnie, jutro mamy standardowy Wieczór z Gwiazdami . Też możecie wpaść na zwiedzanie, też będę się tam kręcił. Będzie można zobaczyć Księżyc przez teleskop.

To co, obserwacje bez zobowiązań? ( ͡º ͜ʖ͡º)

Do was mówię, #krakow i okolice ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pobierz Al_Ganonim - Hej Astromirki,

Słuchajcie, taka spontaniczna akcja. Właśnie mija dzi...
źródło: comment_8oFJWDGxlHP7smzwWuDy48nLsi20MsO8.jpg
  • 54
Jeśli będzie zainteresowanie, to mam gotowe referaty popularnonaukowe o Wszechświecie, czarnych dziurach, planetach pozasłonecznych itd. Możemy się kiedyś umówić na referat popularnonaukowy + zwiedzanie OA i obserwacje. Ale to kiedyś, w czerwcu.


@Al_Ganonim: Rozumiem, że na ten czerwiec będziesz wołał w razie czego? Chętnie bym się przejechał z grupką znajomych, bo z Wawy samemu się nie chce. :(
Ja też przyjdę z osobą towarzyszącą. Obserwatorium już mam zwiedzone, więc prawdopodobnie będziemy po zachodzie Słońca. :)