Wpis z mikrobloga

Drodzy znawcy prawa, pomóżcie mi w pewnej sytuacji.
Tło wygląda tak:
1. przez 2 lata pracowałem w pewnej firmie na umowę o dzieło (odnawiana regularnie co 3 miesiące)
2. Następnie przeszedłem na umowę o pracę i pracuję już w oparciu o tą umowę 9 miesięcy.

Jak w takim przypadku wygląda okres wypowiedzenia (jego czas):
-wg. prawa pracy poniżej 3 lat pracy okres wynosi 1 miesiąc. Powyżej 3 lat wynosi 3 miesiące.

Jednak, najważniejsze - w swojej umowie o pracę doczytałem, że okres wypowiedzenia pracodawca ustala na 3 miesiące.
I tu pytanie:
- czy wiążące i ważniejsze są zapisy z prawa pracy, więc obecnie mój okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc (bo pracuję mniej niż 3 lata)
- czy jednak ważniejszy jest zapis z umowy i pracodawca może zażądać ode mnie abym przepracował jeszcze 3 miesiące.

Wołam #prawo #praca i może kol. @Dutch coś tu pomoże.
Dzięki za pomoc mirki!
  • 8
@OhRene: Art. 36.
§ 1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. § 1 1 . Do okresu
@OhRene: na szybko, bez czytania Twojej umowy - obowiązują 3 miesiące wypowiedzenia (z zastrzeżeniem niżej).

Normy prawa pracy mają dość specyficzny charakter, co do zasady to tzw. normy semiimperatywne, chroniące jedną - słabszą - stronę umowy, a więc pracownika. Ponieważ, znowu - co do zasady (wiadomo, że np. w IT będzie inaczej) - dłuższy okres wypowiedzenia to korzyść dla pracownika, taki dłuższy okres (nawet 12-miesięczny - por. uchwała SN z 9
@Dutch @kostya Dzięki za pomoc.
Tak, zależy mi żeby skrócić okres wypowiedzenia z 3 na 1 miesiąc bo mam fajną alternatywę, ale praktycznie na ASAP.
Podpowiedzcie mi jeszcze - jeśli by potrzebował opinii eksperta na papierze, czy w takiej sytuacji udać się do:
- prawnika,
- radcy prawnego?
Przykro mi zadawać takie podstawowe pytania ale to pierwsza moja sytuacja tego typu.
Chciałbym po prostu dostać papier "W światle obowiązujących przepisów Pan
@OhRene: Nieskromnie polecę siebie :) Jestem adwokatem.

Tak, uzyskanie takiego glejtu jest jak najbardziej możliwe, nazywa się toto "opinia prawna". Mogę Ci taką sporządzić, z przytoczeniem orzecznictwa, pieczątką kancy itp. Niekoniecznie w identycznym brzmieniu jakie zaproponowałeś wyżej (pisze się takie rzeczy bardziej "neutralnym" tonem, musi pan to i tamto to pisze prokurator ;). Tylko musiałbym najpierw zobaczyć Twoją umowę, żeby to zrobić rzetelnie. I dobrze byłoby się chociaż raz spotkać i
@Dutch Trudno powiedzieć jak sprawa jest pilna. Może to być kwestia 2 tygodni lub 2 miesięcy. Odezwę się na priva bo jestem ciekaw kilku szczegółów. Dzięki za odzew i pomoc!