Wpis z mikrobloga

Drogie Mireczki,
Na wstępie przepraszam za lekkie opóźnienie w losowaniu. Nie wziąłem pod uwagę, że tego dnia będę w trasie. ;-)
UWAGA – ŚCIANA TEKSTU
TL;DR:


W ankiecie wzięło udział łącznie 189 osób, w tym 77 osób (40,7%), które brały wcześniej udział w poprzednich edycjach Wykopoczty – DZIĘKUJĘ! Nie spodziewałem się aż takiej ilości odpowiedzi. : )
Po krótce postaram się przeanalizować to, co napisaliście w ankiecie.

Ankieta składała się z 7 pytań, tylko pierwsze pytanie było wymagane – reszta pytań opcjonalna.

Na pytanie „Co chciałbyś/-abyś, aby zostało zmienione ze strony Organizatorów Wykopoczty” w większości prosiliście o rozwiązanie problemu z nieuczciwymi Mirkami, którzy nie wysyłają paczek.
Niestety, my, jako Wykopoczta nie mamy zbyt wielkiego pola do manewru w tej materii. Jedyne co możemy zrobić to wrzucić takiego delikwenta na naszą listę hańby (na której de facto znajduje się już prawie 200 mirków) – ale to nie do końca spełnia swoją rolę.
Niestety, na Wykopie istnieje niepisane założenie, że definicja multikonta ogranicza się do posiadania kilku kont w serwisie w tym samym czasie. Czyli w momencie, gdy założymy nowe konto jednocześnie usuwając stare – już wszystko gra – i momentalnie nasza lista hańby może sobie rosnąć i rosnąć w nowe multikonta.

Kilka osób sugerowało również, aby wprowadzić symboliczną opłatę weryfikacyjną – niestety musimy odmówić. Nikt nie weźmie odpowiedzialności za cudze pieniądze, byłoby w tym za dużo bałaganu – poza tym nie do końca jestem przekonany, czy takie rozwiązanie jest w 100% legitne.

Dostaliśmy również informacje o tym, że to my jako Organizatorzy powinniśmy wziąć odpowiedzialność za paczki, które nie dotarły do odbiorcy. W każdej edycji Wykopoczty bierze średnio udział ok. 600 mirków.
Załóżmy, że 10% paczek nie dojdzie. Mamy 60 paczek. 60 paczek po 20 złotych (+ koszty wysyłki) = ok. 1500 złotych.
Niestety, nie mamy na chwilę obecną takich możliwości.
Organizujemy Wykopocztę totalnie non-profit, poświęcając już swój czas i pieniądze. Tutaj, z pomocą przychodzą nam wolontariusze wykopoczty, którzy nie otrzymując zupełnie nic w zamian, wysyłają więcej niż jedną paczkę tylko po to, aby w zabawie nikt nie czuł się pokrzywdzony – naprawdę czapki z głów dla takich osób i ogromne podziękowania.
Jak wszystko się uda to w tym roku uda nam się odwdzięczyć wolontariuszom w bardziej widoczny sposób. : )

I tutaj znowu pojawia się nam temat zbiórki pieniędzy na cel paczek dla osób, które ich nie otrzymały.
I znowu, niestety, widzę zdecydowanie więcej minusów niż plusów takiego rozwiązania.
Na chwilę obecną Wykopoczta to zabawa, która jest totalnie „czysta” finansowo.
Nie otrzymujemy żadnego wynagrodzenia, ani pieniędzy za to co robimy. Przy jakichkolwiek zbiórkach pojawiają się problemy z rozliczeniami itp. Itd.. Tak samo, nie wiemy jak taka zbiórka by się potoczyła, na jakich zasadach mielibyśmy to rozliczać, w jaki sposób dzielić tymi pieniędzmi.

Dlatego też apel do osób, które chciałyby pomóc nam w sposób materialny – nie chcemy przyjmować od Was pieniędzy, ale podczas każdej edycji potrzebni są wolontariusze. Jeżeli masz możliwość zrobienia jednej paczki więcej dla Mirka, który swoją paczkę wysłał, ale żadnej nie otrzymał – zgłoś się do nas! Być może dzięki temu żadna osoba nie zostanie już więcej „poszkodowana”. (I szczerze życzę tego zarówno Wam, jak i sobie).

Kilka osób pisało również o tym, aby paczki musiały być wysyłane za potwierdzeniem nadania, tak, aby była możliwość ich śledzenia – i ta rzecz będzie wymagana w tej i w każdej kolejnej edycji Wykopoczty. Tj. będzie konieczność wypełnienia numeru listu przewozowego na stronie po wysłaniu paczki, tak, aby jej odbiorca mógł ją śledzić.

Z widocznych dla Was zmian będzie również wprowadzona możliwość prywatnej konwersacji z Waszą parą bez zdradzania Waszych nicków, tak, aby do końca zabawy móc zostać anonimowym.
Po skończonej edycji prawdopodobnie zostanie ogłoszona kompletna lista par. : )

Kolejnym pomysłem od Was są przedziały cenowe.
To znaczy przy zapisywaniu się do zabawy będzie można wybrać w jakim przedziale cenowym (bez kosztów przesyłki) będziecie chcieli brać udział, tak, aby się nie okazało, że wysłaliście mega kosztowną paczkę a otrzymaliście paczkę lizaków (przykładowo) – osobiście uważam, że jest to całkiem niezły pomysł. Niestety nie uda się tego zaimplementować w tej edycji, ale nie widzę przeciwskazań, aby coś takiego nie pojawiło się w kolejnej. : )

Zmniejszenie ilości punktów, aby wziąć udział w zabawie.
Na chwilę obecną, aby wziąć udział w zabawie należy mieć co najmniej 1000 punktów liczonych wg. wzoru: ilość komentarzy na głównej x 5 + ilość wpisów na mirko x 3 + ilość komentarzy na mirko x 1. Nie przewidujemy możliwości, aby zmniejszyć tą ilość, ale... każda osoba, która będzie chciała wziąć udział mimo nie spełnienia warunków (jak np. staż na Wykopie poniżej 90 dni lub za mała ilość punktów) będzie mogła zgłosić się do nas w specjalnym formularzu i napisać dlaczego chce wziąć udział w zabawie.
Po dodatkowej weryfikacji zostanie ona dopuszczona do zabawy – mam nadzieję, że taka forma choć trochę ukróci proceder z niewysyłaniem paczki, a osoby które będą faktycznie chciały wziąć udział zabawie będą mogły w niej uczestniczyć.
Kolejnym pytaniem w ankiecie było pytanie, jak często mają być organizowane edycje wykopoczty.

Większość z Was chciałaby, aby to było dwa razy do roku (59,1%). 27% z Was chciałoby, aby było to raz do roku, reszta osób by to było trzy razy do roku lub więcej. Dlatego też zostajemy przy opcji dwa razy do roku. Amen.

Kolejne pytanie brzmiało, czy chcecie, aby Wykopoczta pokrywała się ze świętami (np. Bożego Narodzenia). Tutaj zdania były podzielone. 45% osób odpowiedziało – Tak, 40.2% odpowiedziało natomiast, że jest im to obojętne.
Dlatego też postaramy się, aby jedna z edycji – tzw. „Świąteczna” była organizowana zaraz przed Świętami Bożego Narodzenia (czyli na początku grudnia), a druga edycja będzie organizowana prawdopodobnie tak jak obecna – czyli w kwietniu po świętach Wielkiej Nocy.

Jedno z ostatnich pytań dotyczyło edycji tematycznych. Tutaj ile osób – tyle odpowiedzi.
Generalnym wnioskiem jest, aby świąteczna edycja była dowolna, a kwietniowa edycja była tematyczna.
Proponuję w tym roku jeszcze temat Wykopoczty sobie odpuścić, a od przyszłego roku zrobimy ankietę, w której wybierzecie temat edycji.

Pytałem Was również o zakres cen paczek.
Zdecydowana większość z Was chciała, aby był to zakres 20 - 50 złotych (23 osoby), 30-50 złotych (18 osób), 20-40 złotych (18 osób). Zostajemy przy zakresie 20 – 50 złotych.

No i ostatnie pytanie: login z wykopu do losowania kubka Wykopocztowego.
Spośród wszystkich osób biorących udział w ankiecie, moja osobista małpka wylosowała @Mari_anna – poproszę o PW z danymi do wysyłki kubka. : )

I jeszcze ze zmian, które nie są do końca dla Was widoczne: w prawie całym serwisie Wykopoczty został wprowadzony SSL, a baza Uczestników zgłoszona do GIODO – tym samym macie już pewność, że Wasze dane są bezpieczne. ;-)
I gwoli przypomnienia – zapisy do najbliższej edycji rozpoczną się już 9 kwietnia! : )


#wykopoczta
  • 20
@b__g: minimalna ilość punktów nie została wprowadzona dlatego, żeby odrzucić osoby które się nie udzielają, ale osoby, do których nie można stworzyć płciowej i specjalnie przygotowanej pod te osobe paczki.

IMHO liczba punktów powinna zostać tak jak jest bez możliwości zmiany. Jeżeli komuś bardzo zależy to ma ponad tydzień ( wręcz nawet więcej, bo o wykopoczcie jest często pisane) na napisanie wystarczającej ilości komentarzy (aż 20) do tematów, które go interesują,by
@GrabkaMan: punkty ok ale sam nie wiem czy załapię się na punktowy limit bo mało na głównej komentuję, za to na mirko się udzielam pod swoim tagiem i nie tylko. A pisanie przeze mnie 20 postów o głupotach albo powielanie postu który został już napisany (bo mam taką samą opinię jak jego autor więc daje plusa) jest dla mnie baz sensu.
@b__g: pomysł z dodatkową weryfikację indywidualną jak dla mniej
@b__g: pomysły spoko. Trochę dziwi weryfikacja punktowa bo tak jak przedmówca - na głównej nie komentuję a tylko jedno znalezisko wpadło mi na główną (sam do końca nie wiem jak ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) więc pewnie będę musiał przeturlać się przez dodatkową weryfikację ale trudno. Czego się nie robi dla wykopoczty ( ͡ ͜ʖ ͡)
@Vladimir_Kotkov: nie wiem czy dobrze rozumiem te punkty ale to jest 20 komentarzy na głównej lub 34 wpisy na mirko lub 100 komentarzy lub dowolna kombinacja wszystkich trzech, więc masz grubo ponad 1000 punktów na 100 wymaganych.

@b__g: punkty są ok, dla udzielającego się nawet w niewielkim stopniu to nie problem wbić przez 3 miesiące 100 punktów, a dla specjalnych przypadków jest formularz. Ja bym nawet oponował za zwiększeniem minimalnej