Wpis z mikrobloga

Czy słyszeliście o złotej erze haitańskiej piłki? Prawdopodobnie nie, a szkoda. Okres pięknych lat tamtejszej piłki przypada na lata '70. Za ojca sukcesu uznaje się selekcjonera Antoine Tassy'ego oraz genialnego snajpera Emmanuela Sanona.
Wszystko zaczęło się już na Mistrzostwach CONCACAF 1971. Podczas turnieju rozgrywanego w Trynidadzie i Tobago doszło do nie lada niespodzianki. Haitańczycy byli o krok od zwycięstwa w rozgrywkach. O porażce zadecydował ostatni mecz z Kubą, który zakończył się wynikiem 0-0. Rozgrywki korzystały z systemu ligowego i zwycięstwo ze słabszym rywalem dawałoby mistrzostwo.

Nie trzeba było długo czekać na pierwszy duży sukces. Już dwa lata później podczas Mistrzostw CONCACAF rozgrywanych na Haiti gospodarze zwyciężyli w rozgrywkach. Jednak nie to było najważniejsze. Eliminacje do MŚ w '74 zbiegły się z Mistrzostwami CONCACAF, tak więc Haiti tym samym pierwszy i jedyny raz w historii dostało się na Mundial.
Haiti przyjechało do RFN jako chłopcy do bicia.....i tak było. Mimo wszystko trzeba pamiętać o tym na jakich rywali wypadło Haiti. Włochy, Argentyna i Polska....czy trzeba coś dodawać? Haitańczycy skończyli turniej z bilansem 2-14. Strzelcem obu goli był Emmanuel Sanon (rekordzista w ilości występów [100] oraz strzelonych bramek [47]).

Podczas Mistrzostw CONCACAF 1977 Haitańczycy zdobyli drugie miejsce, lecz tym razem Meksyk był nieosiągalny i musieli zadowolić się srebrnym medalem.
Od tamtej pory Haiti nigdy więcej nie znalazło się w pierwszej czwórce Mistrzostw CONCACAF czy późniejszym Gold Cupie. Haitańczycy nadal czekają na drugiego Emmanuela Sanona. Karierę Sanona postaram się opisać następnym razem.

Skład Haiti podczas meczu z Włochami na MŚ'74:
Francillon (GK), Auguste, Bayonne, Vorbe, Desir, Antoine, Francois, Saint-Vil (46'Barthelemy), Jean-Joseph, Nazaire (c), Sanon
#pilkanozna #concacaf #ciekawostkipilkarskie
Giacinto Facchetti oraz Wilner Nazaire
MSKappa - Czy słyszeliście o złotej erze haitańskiej piłki? Prawdopodobnie nie, a szk...

źródło: comment_epDNlfY0wWxAic0BxTmOCeeMzwnCRWRs.jpg

Pobierz
  • 12
To ja dorzucę ciekawostkę o Haiti - gracz pochodzący stamtąd - Joe Gaetjens strzelił gola w barwach Stanów Zjednoczonych na MŚ w 1950. Amerykanie wygrali wtedy sensacyjnie 1-0 z Anglią, która była uważana za faworyta do zwycięstwa w całym turnieju. Gaetjens zyskał sławę w swoim kraju. Gdy do władzy w Haiti doszedł Francois Duvalier, cała jego rodzina uciekła. On został myśląc, że sława zapewni mu bezpieczeństwo, ale został zamordowany, a jego ciała
@MSKappa: Nie wiem co powiedzieć. Nie wiem czy jestem bardziej zażenowany tym że próbujesz pochwalić się informacjami o których każdy ma pojęcie( serio, czy jest na sali ktoś kto nie pamięta tego świetnego turnieju z '74? ) czy może tym że przychodzisz z tą śmieszną ,,wiedzą''(bo inaczej tego nazwać nie można) na porządny portal jakim bez wątpienia jest wykop.pl i próbujesz zabłysnąć i zdobyć fejm wśród mirków. Nie wiem jak inni,