Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki,

Dwa dni temu pisałem o moim przypadkowym okryciu nowej gwiazdy pulsującej [[link]](http://www.wykop.pl/wpis/17050643/hej-astromirki-przez-przypadek-odkrylem-nieznana-d/). Zaproponowałem Wam wybranie nazwy dla tej gwiazdy i obiecałem utworzyć ankietę z pięcioma najbardziej plusowanymi propozycjami.Lud przemówił ( ͡° ͜ʖ ͡°), poniżej zamieszczam ankietę. Ostatnią propozycję wybrałem sam spomiędzy nazw, które padły w komentarzach. Głosy podliczę w noc z piątku na sobotę.

Gwiazda będzie obserwowana ponownie w sezonie jesiennym i zimowym. Mirko będzie informowane o ewentualnych odkryciach.

Przy okazji: padło pytanie,czy wokół tej gwiazdy mogą krążyć planety podobne do Ziemi i czy może być na nich życie. Tak, wokół takiej gwiazdy pulsującej jak najbardziej mogą krążyć planety skaliste. Czy może się na nich rozwinąć życie? Z tym może być już trochę gorzej. Teoretycznie mogłoby powstać życie zanim ta gwiazda zaczęła pulsować. Dziś, zmiana blasku tej gwiazdy wynosi aż 22% co 6.5 godziny. Tak zwana ekosfera, czyli obszar otaczający gwiazdę, w którym mogą się znajdować planety podtrzymujące wodę w stanie ciekłym, będzie gwałtownie się przesuwał, kurczył i rozszerzał. Wątpię, by była taka planeta, która byłaby zdolna utworzyć lub podtrzymać życie w takich warunkach. Gdyby zwiększyć promieniowanie ze Słońca o 10%, to Ziemia przestałaby się znajdować w takiej ekosferze i mielibyśmy problem. Prawdę mówiąc, Słońce planuje coś takiego zrobić w przeciągu jednego miliarda lat.

Zwrócono mi uwagę, że życie mogłoby się rozwijać pod lodową powierzchnią w globalnych oceanach, jak to hipotetycznie może mieć miejsce na księżycu Jowisza, Europie lub księżycu Saturna, Enceladusie. W takim wypadku w ogóle nie trzeba się przejmować ekosferą, ale życie będzie ograniczone do środowiska wodnego pod powierzchnią satelity.

Jako obrazek załączam wizję artystyczną planety skalistej krążącej wokół gwiazdy pulsującej ;). Pulsacje są zaznaczone ciemniejszymi kreskami wewnątrz gwiazdy. Jakby ktoś chciał dowiedzieć się więcej o metodach badań pulsacji gwiazd, czyli o asterosejsmologii, zapraszam do mojego dawnego wpisu: [[klik!]](http://www.wykop.pl/wpis/13641891/hej-astromirki-zanim-rozpoczne-kolejny-wpis-o-bada/).

Takie rzeczy tylko w #astronomiaodkuchni ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

Ponadto: #astronomia #kosmos #nazwijgwiazde #ciekawostki
Pobierz AlGanonim - Hej Astromirki,

Dwa dni temu pisałem o moim przypadkowym okryciu nowej...
źródło: comment_8jfs1BzXYhh3J2IT7GzDj1wqH7o7m1P6.jpg

Jak powinna się nazwać nowoodkryta mikroblogowa gwiazda pulsująca?

  • Seba 22.9% (1069)
  • Plusare Majoris vel Plusar. 3.3% (153)
  • Plusare Mirkoris 12.0% (563)
  • JKM4.76 42.6% (1992)
  • Benek 19.3% (901)

Oddanych głosów: 4678

  • 36
@ImperiumCienia: JKM4.76 to dobra heheszkowa nazwa, ale bardziej mi się podoba druga lub trzecia opcja :).

Benek, też nie jest zły, bo będzie można pisać, że

drodzu astronoma paczyci ksiezyc bardziej niz ja gasne żegnajci Benek


@Refusek:

Pardon. Jeśli ktoś nie może głosować z mobilnego, to niech plusuje jedną z pięciu poniższych opcji. Dodam je to wyników ankiety.
Gdyby zwiększyć promieniowanie ze Słońca o 10%, to Ziemia przestałaby się znajdować w takiej ekosferze i mielibyśmy problem.


@Al_Ganonim: Co by się stało, gdyby w minimum tego sześcioipółgodzinnego cyklu promieniowanie wynosiło 95%, a w maksimum 105%?

* dla Słońca.
@teh_m: Bardzo dobre pytanie. W przypadku gwiazdy takiej jak Słońce i planety podobnej do Ziemie można pewnie znaleźć scenariusz bez katastrofalnych skutków dla cywilizacji, chociaż głowy nie dam. W przypadku tej gwiazdy pulsującej zmiany są dramatyczne, bowiem jej temperatura powierzchniowa wynosi około 11'500 stopni Celsjusza (+/- tysiąc), więc zmiany dostarczanej energii przez wariacje jasności rzędu 22% są znacznie bardziej odczuwalne.

Słońce zwiększyło swoją jasność o jakieś ~10% w ciągu ostatniego miliarda