Wpis z mikrobloga

#podroze #mirkinaswiecie

Cadiz, Andaluzja, Hiszpania. Jedno z najciekawszych miejsc jakie odwiedziłem. Tak ciekawe, że postanowiłem tu zamieszkać (3 lata temu) więc jeśli macie jakieś pytania odpowiem w komentarzach.

Garść faktów:
- Najstarsze nieprzerwanie zamieszkane miasto w Europie (ma około 3000 lat)
- Niby miasto hiszpańskie ale tak naprawdę stworzone przez wiele kultur (Założone przez Fenicjan, później Imprerium Rzymskie, później długo arabskie (przez co teraz jest zagrożone atakami terrorystycznymi bo Arabusy mówią, że to ziemia ich dziadków) i odbite przez Hiszpanie w średniowieczu)
-Gdzie tu nie zaczną kopać to znajdują ruiny rzymskie i w konsekwencji inwestor traci ziemie bo musi oddać pod wykopaliska historyczne i rządu Hiszpanii nie obchodzi, że zapłacił kilka milionów €
-Ostatnie miasto widziane przez Kolumba i jego załogę przed odkryciem Ameryki (stąd starówka Hawany jest inspirowana starówką Cadiz)
-Atakowane przez 200 lat przez piratów angielskich, mury obronne pozostałe po tej epoce teraz pozamieniane są w bary przy plaży.
-Słynie z najbardziej otwartych i uśmiechniętych ludzi z całej Hiszpanii, jest niemożliwym wręcz zostać tutaj pobitym (nieważne gdzie i w jakim stanie się wraca do domu, sprawdzałem wiele razy ;) )
-Ma największy odsetek bezrobocia w Europie (40% i prawie 70% wśród ludzi młodych). Co ciekawe to nie przez kryzys, kryzys to tylko pogłębił, rekordowe bezrobocie w kraju było zawsze domeną Cadiz
-Miasto ma tylko 120 000 mieszkańców ale kilka różnych akcentów, w zależności od dzielnicy miasteczka (wszystkie są niezrozumiałym bełkotem)
-Cadiz dzięki swojemu kształtowi to jedna wielka plaża, nie da się tutaj być w odległosci większej niż 15 minut pieszo od jednej z najpiękniejszych plaży w Europie. Sam mieszkam naprzeciwko plaży (dosłownie!) płacąc śmieszne pieniądze za wynajem.
Longer8 - #podroze #mirkinaswiecie


Cadiz, Andaluzja, Hiszpania. Jedno z najcieka...

źródło: comment_Jzbr368rTYrWO8L8fx75vqrginWyh4Eu.jpg

Pobierz
  • 24
@Longer8: @luqsus: w obecnej sytuacji, choć kusi, raczej bym uciekał do Kanady lub Australii ;) nawet Wyspy Kanaryjskie mogą być zagrożone za jakiś czas, jeśli w Europie wybuchną jakieś wojny domowe (do tego to prowadzi), to Hiszpania raczej nie będzie ratować wysp ;)
największy odsetek bezrobocia w Europie


@Longer8: I zarazem niezwykle bezpieczne po zmroku? Na czym polega fenomen tego miasta?

Rozumiem, że osiedlenie się tam dla kogoś z Polski byłby bardzo trudne ze względu na skomplikowaną sytuację ekonomiczną. A jak wygląda sprawa bezdomności? Mógłbym się tam rozbić na plaży i mieszkać w namiocie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Co ciekawe to nie przez kryzys, kryzys to tylko pogłębił, rekordowe bezrobocie w kraju było zawsze domeną Cadiz


@Longer8: Dlaczego? Nic tam nie ma poza turystyką? Ludzie nie garną się do roboty? Z czego żyją?
@unknown_stranger: Jest dużo bezdomnych (smutny widok bo widać, że normalni ludzie z rzeczami zabranymi z domu śpią po parkach bo im bank zabrał dom, a nie jakieś brudasy i alkoholicy) i teoretycznie nie można spać na plaży, zabronione jest rozbijanie namiotu na plaży, ale jest tak dużo plaż tutaj, że nie ma żadnego problemu znaleźć miejsce gdzieś kilka metrów za miastem.

Co do bezpieczeństwa to mix bardzo otwartej i pozytywnej mentalności
@stachowski: Można i tak i tak. Ja ogarnąłem tutaj na miejscu w 2 dni. Wpisz w internecie "pisos cadiz alquiler" (mieszkania Cadiz wynajem) i szukaj, jest wiele ofert ale cena za wynajem w lato wzrasta 3 razy! (Cadiz jest bazą wypadową Hiszpanów z całego kraju)
@Longer8: do AU trzeba mieć ielts lv 8 lub 9, poniżej brakuje mi punktów, a mam wykształcenie i doświadczenie IT, wiek <30, perfect, a ielts to nie poziom polskiej szkoły wyższej czy nawet lcci
Kanada prostsza, ale zimniej, jedyny plus, że nie ma pajaków i węży w kiblu. Kanary są ciekawe, bo lekko na uboczu stoją, ale kto wie, czy kiedyś arabowie nie położą na nich łapy ;)
@Longer8: Wow. Wygląda niesamowicie! Nigdy nie byłem w Hiszpanii, ale wybieram się tam za 3 tygodnie (Madryt, Barcelona) z tego co czytałem to życie w tych miastach jest bardzo drogie. Jak to wygląda u Ciebie? Ile zarabiasz? Masz jakieś wykształcenie związane ze swoją obecną pracą?

Ile trzeba zarabiać mniej więcej żeby żyć tam w miarę sensownie?

Z góry dzięki za odpowiedzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)