Wpis z mikrobloga

@pawlo74: Musisz mieć Rasberry Pi II (najmocniejszą wersję) - tylko ona jest w stanie rozsądnie uciągnąć pełny węzeł. Na stronie projektu jest dystrybucja linuxa (ubuntu ARM) przeznaczona dla tej maszyny. Dużo więcej ci nie powiem, bo w posługiwaniu się linuksem jestem dosyć słaby
@McGravier: dzięki, każda wskazówka liczy się. Oczywiście głównym powodem jest to, że zawsze chciałem mieć fullnode ale ze względu na to, że mój laptop ma wbudowany bardzo mały dysk nie miałem szans na to. Dlatego myślę, że to ciekawe rozwiązanie dla takich jak ja jak również dla wszystkich z bardzo ograniczonymi środkami np. krajów trzeciego świata.
@pawlo74: Niestety zakup dysku USB jest obowiązkowy - Rasberry nie ma pojemności aby samodzielnie przechować blockchain. W polsce można kupić 750 GB za ok 250zł, nie wiem jak w UK (pewnie z 50funtów). Ponadto całą zabawa nie ma sensu jeśli dostawca internetu ma poblokowane porty. Klient bitcoin wymaga dostępu do portu 8333 (powinien go sobie przekierować automatycznie z użyciem UPnP - ty musisz się tylko upewnić że dostawca internetu nie blokuje).
@pawlo74: Blokują z różnych powodów - po pierwsze bezpieczeństwo - przy zablkowanych portach twój komputer nie istnieje dla świata zewnętrznego o ile sam nie zainicjuje połączenia. W przeszłości straszną plagą były automatyczne infekcje wirusami - przy zablokowanych portach, (lub kiedy po drodze jest router i NAT - czyli kiedy masz adres typu 192.168.1.x lub 10.0.x.x) nie można zainfekować ponieważ twój komp nie odpowiada na inicjację połączeń przychodzących.

W przypadku bitcoina oznaką
klient prawdopodobnie będzie w stanie spenetrować tego typu blokady


@McGravier: uprzedziłeś moje kolejne pytanie. Czy nie można tego obejść? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Znowu ulga bo już myślałem, że mogą walczyć jakimiś blokadami portów.
Widzę, że na poważnie MUSZĘ zainteresować się tym Meshnet i uniezależnić się od dostawców.
Widzę, że na poważnie MUSZĘ zainteresować się tym Meshnet i uniezależnić się od dostaw


@pawlo74: obawiam się że meshnet to na razie zbyt mało dojrzały projekt aby skutecznie konkurować z normalnymi dostawcami.

W pierwszej kolejności sprawdź w necie (na forach, albo na pomocy technicznej dostawcy), czy twój ISP blokuje porty oraz czy masz adres IP publiczny, czy prywatny. Jeśli masz adres publiczny i nie blokuje, to możesz śmiało stawiać węzeł, powinien