Wpis z mikrobloga

Dobre wieści dla Gazociągu Polska-Norwegia. Wydobycie gazu będzie rosło

Norweski przemysł wydobywczy zmaga się z coraz poważniejszymi problemami wynikającymi z utrzymujących się od 1,5 roku niskich cen ropy. W obecnym roku nakłady inwestycyjne w sektorze wydobywczym za ropą naftową i gazem ziemnym zmniejszą się w tym roku o 10 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. W ślad za mniejszymi inwestycjami spadnie w tym roku wydobycie ropy naftowej. W odwrotnym trendzie znajduję się zaś wydobycie „błękitnego paliwa”. Eksploatacja gazu ziemnego ma systematycznie rosnąć. Dane opublikowane przez Norweski Dyrektoriat Ropy Naftowej mogą mieć znaczenie dla spółki PGNiG, której przedstawiciel zapowiedział wczoraj budowę gazociągu, łączącego Polskę z Norwegią.

Więcej: http://biznesalert.pl/dobre-wiesci-dla-gazociagu-polska-norwegia-wydobycie-gazu-bedzie-roslo/

#energetyka #pgnig #polska #norwegia #gaz #biznes #gospodarka #bezpieczenstwoenergetyczne
  • 5
@JayCube: bo już kiedyś Polska planowała zbudować taki gazociąg, jednak nie znalazła współ chętnych na odbiór gazu z niego. Ponadto wydobycie z Morza Północnego już osiągnęło swój najlepszy okres i teraz spada w miarę zczerpywania złóż. A to przekłada się na wyższe koszty jednostkowego wydobycia i coraz wyższe ceny. Oczywiście można wiercić nowe otwory, ale to jest kosztowniejsze w stosunku do wierceń na lądzie. Zwłaszcza w kontekście naszych krajowych złóż gazu
@smsmaj: Ale gaz i ropa to dwie różne sprawy dla Norwegi. Pamiętaj że Norwegia to drugi co do wielkości dostawca gazu w Europie. Ceny gazu nie są bezpośrednio połączone z cenami ropy. Gaz to produkt strategiczny, coraz ważniejsze źródło Energi, dlatego dywersyfikacja dostawców to dosyć ważna sprawa.
dlatego dywersyfikacja dostawców to dosyć ważna sprawa.


@JayCube: to dlaczego inni nie dywersyfikują? Dlaczego nie rezygnują z rosyjskiego gazu na rzecz "dywersyfikacji"? Czyżby byli głupsi od Polski?