Wpis z mikrobloga

Jest tu jakiś stomatolog? Ostatnio złamał mi się ząb (Górna 6) Ząb ten był leczony kanalowo i złamał się pionowo. Jakieś 4-5mm pod dziąsłem. Byłem u ponoć najlepszego dentysty w moim mieście i usunął on mi ten kawałek zęba i nie był w stanie powiedzieć czy ten ząb da się naprawić. Zostałem wysłany do periadontologa , który powiedział, że da się to naprawić, jednak mnie jakoś nie przekonał. na zabieg umówiony jestem na ten piątek.
Zabieg ma polegać na dostaniu się do kości wokół korzenia i jej oszlifowaniu w celu późniejszego założenia korony u tego pierwszego dentysty.
Pisze tutaj, bo niewiem co robić. Mój wiek (niedługo 18) nie pozwala na usunięcie tego zęba i wstawienie implantu. Obawiam się strasznie bólu i długiego gojenia. Jak myślicie usuwać tego zęba, czy starać się go leczyć?
#stomatologia #stomatolog #dentysta
  • 17
@Xaarkes2: Ja bym usuwał. Miałem w życiu robione trzy leczenia kanałowe w tym jedno z nacięciem podbródka aby oczyścić dziąsła i korzeń z ropy. Ząb mi wtedy zrobił taki żarcik że nic nie bolał i nagle mi polik spuchł i się okazało że był długi czas zepsuty. Leczenia kanałowego nie polecam, bo długie jak cholera, język wysycha na wiór, a na raty nie jest to opłacalne i przyjemne.
@Xaarkes2: Nie wiem na ile to standardowa procedura,ale jak mi się złamała 1 to dentystka w środku pozostałości wywierciła dziurę w której wkleiła metalowy pręcik a na nim odbudowała zęba.Było to z 10 lat temu i nadal się trzyma.
  • 0
@FoxKamui: To jest coś dużo gorszego niż leczenie kanałowe, które i tak będę musiał mieć zrobione jeszcze raz. Usunął bym bez zastanowienia, ale ta dziura mnie zniechęca, a wstawić implantach nie mogę do 22 roku życia. A przez 4 lata może dojść do zaniku kości
@Xaarkes2: Dziura, która i tak jest z tyłu i nikt nie zwróci na nią uwagi. Ja bym usunął skoro to ma być tak skomplikowany zabieg. Znieczulenie wątpie aby było mozliwe (mogę się mylić) w takim wypadku skoro dotyczy bezpośrednio kości, a nie mięśni i nerwów. Jedynie narkoza. Popytaj jeszcze lekarzy jak oni się zapatrują na to, dopytaj o znieczulenie itd.
  • 0
@FoxKamui: Ten zabieg przeprowadza się na znieczuleniu miejscowym, a nie narkozie niestety. Jeszcze jutro pójdę do innego dentysty, żeby mieć opinie kogoś innego. Ponoć zabieg jakoś bardzo nie boli, ale zaczyna się na drugi dzień. Gojenie trwa jakieś 3 tygodnie. Po 10 dniach ściągają szwy
@Xaarkes2: Ten zabieg to wydłużenie korony klinicznej zęba. Robi się go wtedy, gdy ząb złamał się poddziąsłowo, a chcemy zrobić na nim odbudowę protetyczną (np.metalową koronę). Chodzi o to, aby między brzegiem tej nowej korony, a kością wyrostka było min.2 mm (tzw.szerokość biologiczna), żeby nie doszło do zapalenia przyzębia.
Jeżeli ząb jest dobrze przeleczony kanalowo, a lekarze twierdzą, że da się zrobić koronę, to zawsze lepiej mieć swój własny ząb niż
@Kiyoe: Na leczenie zęba się zdecydowałem. Dzięki wielkie za nazwę zabiegu.
Zęba niestety kanałowo będę miał leczonego jeszcze raz, ponieważ jeden z kanałów nie jest do końca pociągnięty. Na leczenie pewnie bym się nie zdecydował, gdybym miał te 21/22 lata, żeby wstawić implanta
@Kiyoe: Już po zabiegu. Ból nie był taki straszny, pewnie dlatego bo dostałem masę zastrzyków. Uczucie szlifowania kości było okropne. Mam dużo szwów i już czuje jak mi przeszkadzają.
Znieczulenie chyba zaczyna odpuszczać i coś zaczyna pobolewać, zobaczymy jak będzie później.
@Xaarkes2: Tak myślałam, że będzie to zbyt przyjemne, ale ważne że wytrzymałeś. Nie przemęczaj się dziś, możesz robić zimne okłady, żeby zmniejszyć obrzęk. Przeciwbólowe leki możesz spokojnie wziąć, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pozdrawiam! :)
@Xaarkes2: siema jestem w podobnej sytuacji i trafiłem na twój post. usuwał ci cała górna cześć zęba czyli wszystko co nad dziaslem czy tylko jakiś fragment góry? I wtedy jak usunął założył jakaś atrapę zeba na to żeby nie było dziury jak czekałeś na periadontologa?