Wpis z mikrobloga

Siema Mirki, szukam pracy jako tester oprogramowania / tester automatyczny.

Mam małe bo tylko 2 miesięczne doświadczenie z testowania aplikacji mobilnych. W cv mam wrzucone Python, Selenium Webdriver, których to znam podstawy i jestem w stanie przeprowadzić proste testy, logowanie się, pobieranie tekstów, robienie screenshotów.

1. Czego jeszcze mogę nauczyć się jeżeli chodzi o testowanie przy pomocy selenium? Jakie testy przeprowadza się najczęściej?

Na rozmowach kwalifikacyjnych hrów najbardziej insteresuje doświadczenie, które nie wyróżnia się szczególnie przez co już kilka firm mi podziękowało ponieważ 'w tej chwili nie są w stanie mi zaoferować pracy'.

2. Jakich dodatkowych narzędzi mógłbym się nauczyć aby się trochę wyróżnić z tłumu? Dodam że w lutym podejdę do egzaminu ISTQB poziom podstawowy.

#python #selenium #testowanieoprogramowania #naukaprogramowania
  • 7
@kater:
1. Rozwiń swoje umiejętności tworzenia testów automatycznych wykorzystując selenium. Opanuj przykładowo Page Object pattern/Page module pattern. Pooglądaj repozytoria, zobacz jak kod jest rozdzielany (np: core, Page objects, tests). Zrozum ideę dziedziczenia klas w tym wzorcu, opanuj płynne korzystanie z selectorów. Poczytaj jak używać assertions, co to jest setup i teardown, naucz się tworzyć testcasy i testsuity (unittest framework).
Ogarnij jak można przechowywać dane do testów, jakie są wady
@venomik dobrze prawi! Ja bym do tego dorzucił jeszcze zapoznanie się z tematyką Continuous Integration. Testy automatyczne w większości przypadków są odpalane właśnie w taki sposób, i znajomość, np. Jenkinsa, Hudsona czy Bamboo zawsze zaplusuje.
Kolejną rzeczą którą możesz ogarnąć jest opalanie testów wielowątkowo. Możesz zacząć rozpoznawać temat od biblioteki concurrencytest dla Pythona ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@blackmaggot: No tak, narzędzi CI faktycznie mi zabrakło. Ale ostatnie elementy wymieniane juz pisałem na szybko, wychodząc z pracy.
Inna sprawa, że przykładowo w poprzedniej pracy znajomość jenkinsa ograniczała się do budowania mastera na przygotowanych instancjach, czyli w praktyce zalogowanie się i kliknięcie ikony w odpowiednim wierszu (ewentualnie zobaczenie obok czy się wersja poprawnie zbudowała).
Jeśli ktoś tego nie ogarnie w ciągu 300 sekund to się nie nadaje do IT ;)
@venomik: Nie no wiadomo, budowanie mastera to chwila moment. Ale np. ja w obecnej robocie miałem taką sytuację, że z nieznanych mi do tej pory powodów testy puszczane w Bamboo z wielowątkowością na poziomie kodu testów wywalały się bo zachodziło race condition na jakichś plikach firefoxa. A najlepsze jest to, że nigdzie indziej nie mogłem zreprodukować tego problemu, sprawdzałem chyba na 6 kompach i nic, odpaliłem testy z palca na serwerze