Wpis z mikrobloga

Majstrowania przy Trybunale Konstytucyjnym ciąg dalszy. Poniżej projekt zmiany konstytucji autorstwa KUKIZ`15:

http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/Projekty/8-020-45-2015/$file/8-020-45-2015.pdf

W skrócie:
1. Sąd najwyższy orzeka o zgodności z konstytucją ustawy o TK - rozumiem takie podejście choć mam mieszane uczucia w tym zakresie.
2. Sędziowie wybierani przez sejm większością 2/3 głosów - tutaj jestem sceptyczny ponieważ mogłoby to doprowadzić do sytuacji w której mniejszość jest w stanie całkowicie zablokować możliwość wyboru sędziów TK
3. Zwiększenie liczby sędziów z 15 do 18-u - choć skład 15-o osobowy do tej pory wystarczał to zakładam że ktoś chciał zwiększyć funkcjonalność TK w takiej sytuacji jaką mamy teraz i w związku z możliwym przeciąganiem w związku z pkt 2. Zwłaszcza w tej ostatniej kwestii pytanie czy byłoby to zabezpieczenie wystarczające jednak moim zdaniem ze względu na pkt 2. trzeba by powiększyć skład osobowy do takiego stanu, bu TK mógł orzekać nawet przez 4 lata politycznego klinczu.
4. Przy wyborach prezesa i wiceprezesa wymóg przedstawienia przez TK przynajmniej 3 kandydatur - tutaj rozumiem że intencją jest zapewnienie prezydentowi bardziej realnej możliwości wyboru i nie widzę przeciwwskazań.
5. Kadencja obecnych sędziów TK wygasa po 60-u dniach od ogłoszenia ustawy - tutaj jestem krytyczny ponieważ:
- to rozwiązanie wprowadza ryzyko że jak PIS nie zechce wybrać sędziów TK, to nie będziemy mieli TK w ogóle. Zresztą PO z Nowoczesną też byłoby w stanie doprowadzić do identycznej sytuacji.
- skoro kadencja wszystkich sędziów wygasa w tym samym czasie to równo za 9 lat będziemy mieli ten sam problem. Czyli inaczej niż chce KUKIZ w mojej ocenie takie rozwiązanie doprowadziłoby do zaognienia konfliktów przy wyborze sędziów TK, a nie ich złagodzenia.
- nie ma płynnego przekazywania obowiązków więc więc pierwsze miesiące nowego składu TK będą musiały być poświęcone na ukonstytuowanie się, zapoznanie się ze sprawami etc...
- pytanie co ze sprawami rozpoczętymi przez stary skład orzekający w nowym TK? Czy na kilka miesięcy przed upływem kadencji TK nie powinien on przyjmować nowych spraw? Bo jak wypada jeden sędzie to jest jasne że nie wyznacza się go do orzekania jeżeli jest cień szansy że sprawa nie skończy się w jego kadencji, ale dla całego TK wydaje mi się to niepojęte.

#polityka #prawo i jestem #januszeprawa (by nie było wątpliwości)
  • 8
@stekelenburg2: Niestety oni tak na poważnie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Na szczęście nawet z PIS'em nie są w stanie zmienić konstytucji, a nie sądzę by ktoś spoza tej dwójki poparł to rozwiązanie... może jeszcze z wyjątkiem PSL'u który być może można kupić stanowiskami, ale chyba nawet wtedy będzie im brakowało min 10 szabel.
@Volte_Molte: no zasadniczo Konstytucja powinna być ze sobą spójna, a tryb uchwalania zmian musi być zgodny z nią. (rozdział XII). W innym przypadku można by zmienić ustrój RP (rozdział I) albo ograniczyć prawa obywatelskie (rozdział II) bez przeprowadzenie referendum (Art. 235. ust 6.) dopisując artykuły poza chronionymi rozdziałami.