Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki!
Piszę do Was z #pracbaza. No bo gdzie można spędzać lepiej czas w piątkowy wieczór, jak nie w robocie ;). Dziś mamy szkolny Wieczór z Gwiazdami, a ja będę za ~15 minut oprowadzał. Trzymajcie kciuki żeby dzieci z podstawówki mnie nie zadeptały ;).

Jeśli chodzi o czystą #astronomia, to całkiem niedawno wykonałem monitoring dwóch bardzo ciekawych układów gwiazd. Obydwa układy składają się z dwóch gwiazd, każda o promieniu sześć razy mniejszym od promienia Słońca. W każdym układzie jedna gwiazda jest typowa, czyli chłodna (temperatura powierzchni to zwyczajowe ~4000 Kelwinów), a druga jest nadzwyczaj gorąca (temperatura powierzchni to w niektórych przypadkach ponad 35000 Kelwinów, a gwiazdy-rekordzistki osiągają około 75000 Kelwinów!). Gwiazdy te krążą bardzo blisko siebie. Zasadniczo, można by cały taki układ zamknąć w sferze o wielkości naszego Słońca. Te gorące gwiazdy to tak naprawdę rdzenie gwiazd "po przejściach", które zostały obdarte z otoczki wodoru.

Obserwacje takiego układu to ciekawa sprawa. Widać, jak światło gorętszej gwiazdy odbija się od powierzchni tej chłodniejszej gwiazdy i pada na obserwatora. Krzywa blasku jest mocno wygięta w górę tam, gdzie zazwyczaj nie powinno być zmian blasku innych, niż zaćmienia. Rzućcie okiem na wykres, który zrobiłem bazując na moich ostatnich obserwacjach: Głęboki spadek blasku to zaćmienie gwiazdy gorętszej przez chłodniejszą, a dwa mniejsze spadki blasku to zaćmienie chłodniejszej gwiazdy przez gorętszą. Przyrost blasku bierze się właśnie z tego efektu odbicia światła, który opisałem wyżej. A dziura w obserwacjach wzięła się stąd, że do kopuły wleźli mi studenci. Miałem z nimi robić jakieś ćwiczenia, czy coś.

No, lecę oprowadzać wycieczkę. Odezwę się niebawem :) Obserwujcie #astronomiaodkuchni!

#ciekawostki #kosmos #gwiazdy #wykopwykresklub
Pobierz AlGanonim - Hej Astromirki!
Piszę do Was z #pracbaza. No bo gdzie można spędzać lepi...
źródło: comment_RE64BhnGz1CRbwmkzPBsk8P6h9B7Lda3.jpg
  • 8
No bo gdzie można spędzać lepiej czas w piątkowy wieczór, jak nie w robocie ;)


@Al_Ganonim: Na początku coś mi się nie zgadzało patrząc na dzisiejsze zachmurzenie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) A tu wycieczka. :P
@beniamin-k: No wiem, wiem... zawsze to opisuję, ale dziś dostałem telefon, że wycieczka już czeka i dokończyłem wpis na szybko :[. Na osi pionowej jest jasność układu. Jasność jest wyrażona w magnitudo. Im mniejsze magnitudo, tym jaśniejszy obiekt.

@Elthiryel: A jak się dzieci cieszyły patrząc w celownicę Maksutowa... w chmury. Na nic tłumaczenie, że nic nie zobaczą. Radochę miały ;)

@admund: Wpadnij kiedy!

@dzejn: Jakby było więcej chętnych,