Wpis z mikrobloga

#audio #linux #otwarteaudio #opensource #licencje

Pojawiła się zapowiedź nowej wersji sławnych w pewnych kręgach "Infamous Plugins". v0.2.0 zawiera poprawki do starych wtyczek i jedną nową ciekawostkę: LushLife, "Artificial Double Tracker", narzędzie które na max 6 kanałach może dodawać panning, służyć za delay, sterować gainem, korygować wysokość dźwięku na przykład po to, by stworzyć wrażenie wielu głosów śpiewających w refrenie. Przykład na filmie powyżej.

Ciekawa jest też sama postać autora: Spencera Jacksona. Wybrał sobie specyficzny model wydawania oprogramowania. Wpierw tworzy je dla siebie, opisuje, robi demo, etc. Potem ogłasza to i ... czeka z publikacją przez X dni. W tym przypadku 50. W międzyczasie niecierpliwi mogą wpłacić mu dotacje. Każde $2 przesuwają datę premiery o dzień wcześniej. Jeśli nikt nie złoży dotacji to i tak publikacja się odbędzie, ale później.

Sam Spencer potwierdza, że model jest nietypowy i ma swoje wady. Wcześniej eksperymentował z systemem barterowym, w który jak sam mówi "bardzo wierzy". Wymieniał złożone przez użytkowników raporty błędów na swój czas poświęcony na bugfixy, presety do narzędzi/wtyczek w zamian za dostarczenie nowych pluginów, tutoriale w zamian za nowe narzędzia itd.. Zauważył jednak, że duże projekty opensource wymagają dużego zaangażowania zdolnych programistów, a Ci nie będą w stanie poświęcić się w zbyt dużym stopniu opensource, jeśli jednocześnie muszą pracować na pełne etaty. Jego model pozwala na dotacje, ale nie ma tu mowy o kocie w worku, tylko skończonym projekcie.

Jego historię niestety bardzo spłycam, więcej można przeczytać na przykład w obszernym wywiadzie z nim. Człowiek z ciekawą historią w opensource, a to nie jest jedyny tego typu przypadek w świecie otwartego audio! :)
  • 8
@fervi: bo się znam na wideo nawet mniej niż na audio :D Poza tym do prostego cięcia i dodawania podkładów to trochę softu jest, ale jak masz większe wymagania to zostaje "tylko" Blender. Chyba, że masz swoje propozycje. Muszę go nadgonić, bo chyba warto.
@OtwarteAudio: Nie no. Ja chcę OtwarteSterownikiWideo i opis jak osiągnąć akcelerację 3D w Samsungu Galaxy Note 2 na Replicant :D

Sam kanał ciekawy, czas subować
Jedyną Twoją wadą jest to, że nie ma cię na pingwinku! :-)
@fervi: ah, takie buty. Nie znałem. Wybacz, ale ja nie obserwuję polskich stron w tematyce linuksowej. Wszystkie które mam w RSS umarły minimum 5 lat temu i szkoda mi czasu na kolejne ;) Świeże i rzetelne informacje piszą głównie amerykanie i niemcy, w tematyce audio szczególnie.

Jeśli jesteś powiązany z tamtym serwisem to możemy czasem coś opublikować wspólnie ;) I ja (SzArAk) i Gethiox (który ze mną tworzył otwarteaudio, materiały, artykuły
@OtwarteAudio: No mój serwis w zasadzie (i evilus), ale na razie evilus uczy się do matury, a ogólnie ja płacę za wszystko i klepię 95% tekstów :P

Niestety, taki sam problem - niska "czytalność" Może taki jest los stron o Open Source
@fervi: 8-10 lat temu był na to boom. Pamiętam że dekadę temu na nasz pierwszy wykład CzLUG o instalacji linuksa (proste przejście przez instalkę debiana) przyszło ponad 250 osób :) Potem tematyka spowszedniała a nowi ludzie przestali się angażować. Tym ciężej wymagać dużego zainteresowania w temacie tak niszowym jak audio/wideo na tej platformie.

Może się zmieni i za parę lat będzie u nas jak w Niemczech - stamtąd pochodzi ogromna część