Wpis z mikrobloga

Pamiętnik Pradziadka został ukończony.
Rękopis na ok. 50 stron został przepisany do wygodnego do czytania E-Booka

Pradziadek urodził się w 1887 roku, opisał tu emigrację w niemczech, realia kapitalistycznej ameryki z początku XX wieku (jest co nieco o Henrym Fordzie u którego pracował jego brat), walki na frontach I wojny światowej, II wojna światowa - wysiedlenia i życie kilka kilometrów od niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Ciekawe jest to, że przełom XIX i XX wieku, widziany oczami zwykłego, biednego człowieka ze wsi, odstaje nieco od naszego wyobrażenia o tamtym okresie dziejów, oraz to, że niezwykle wiele z jego spostrzeżeń o Polsce i Polakach jest aktualne aż do dziś, po tych stu latach.

Z góry przepraszam wszystkich z #grammarnazi, staram się zachować oryginalny charakter tekstu w transkrypcie, także przymykam wiele razy oko na gramatykę i interpunkcję ponieważ sam nie potrafię ocenić co jest archaizmem a co po prostu błędem. Mam w planach jeszcze stworzyć, w wolnym czasie wersję ze współczesną interpunkcją oraz częściowo poprawioną ortografią.
Dodaję też #historiajednejfotografii, ponieważ dzięki mirkom spod tego tagu zdecydowałem się opublikować tekst.

PDF do pobrania

Inne formaty (mobi/epub/rękopis)

Wielkie dzięki wszystkim którzy pomogli w przepisywaniu i dobrą radą.
Dziękuję też wszystkim czytelnikom za cierpliwość i plusiki, które wyniosły nas ostatnio w gorące :)

#pradziadekrabsztoka #historia #historiazolnierza #historiapolski #historiajednejfotografii #usa #iwojnaswiatowa #iiwojnaswiatowa #polska
źródło: comment_kRNrWiGqWIL4EN21rP3UeHC31jrZlWAp.jpg
  • 133
@mystaloba: do tej pory korwin, ale nie jestem fanatykiem.
A w mojej rodzinie to jest cały przekrój, ale na PSL to nie głosuje nikt, może temu, że brak urzędników ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Nie nazywałbym go zagorzałym komunistą. Sam pisze o sobie, że jest Ludowcem, był zafascynowany tym jak wygląda życie w Ameryce, poglądy polityczne wykształcił w dwudziestoleciu międzywojennym, gdzie popierał Witosa. Przypomnę, że gdy władzę objęli
znowu wcześnie dzisiaj spać nie pójdę...

...dlaczego my Polacy zmuszeni jesteśmy aż tutaj chleba

szukać w Niemczech? To też pilnie śledziłem przyczyny tego i wnet też spostrzegłem , że naród niemiecki ma

większą kulturę i wiele więcej kształcony niż my jesteśmy i że ich państwo dba więcej o ich naukę a mniej o

religię.


...dopiero zrozumiałem dlaczego nas tu Polaków ściągają jako tanią siłę roboczą, bo nasz chłop robił za

dwóch Niemców
@Rabsztok: Nieźle się twój pradziadek wycierpiał na wojnie. Aż dziw bierze, że udało mu się przeżyć takie warunki i jeszcze być w tylu różnych miejscach na tylu frontach. Przez większość opowieści włos jeży się na głowie, jak okrutnie wtedy traktowano ludzi i jakie niewyobrażalne dziś niedole trzeba było przeżyć na froncie i w obozach, ale muszę przyznać, że to co się działo we Włoszech to zakrawa o „Dobrego wojaka Szwejka” (
@Rabsztok:

w roku1912 miał on czystego zysku za rok 1911 12 milijonów dolarów, więc postanowił dać z tego połowę na

rozbudowę swych zakładów, a drugą połowę rozdzielić na rok 1912 na swoich pracowników w ten sposób, że kto
zarabiał 2 dolary dziennie dostawał 5 dolarów a kto zarabiał 5 dostawał 10

Gdzie te czasy ()

on odpowiedział że daje tem na których się wzbogacił
@Rabsztok: Dzięki kolego za bardzo dobrą lekturę. :) Bardzo miło się to czyta, choć jest to bardzo duży zlepek tekstu.

(...) i dość długo musiałem się leczyć i to własnem

kosztem, bo w owem czasie jeszcze w Ameryce nie było żadnych ubezpieczalni (co nie do uwierzenia w takiem

kraju) a były tylko na pracy tabliczki ostrzegawcze ze słowami (wać ju self) czyli pilnuj się sam, no alem się z

tych ran
@Daxxx: Zwróć uwagę, że ruchy socjalistyczne i komunistyczne w tamtym okresie były pro ludzkie. Żeby to zrozumieć trzeba wyobrazić sobie skrajna biedę robotników i chłopów. Biedę porównywalna z jakąś zapadłą afryką. Dlatego wbrew temu co sie lansuje większość narodu socjalistyczna organizacje życia po wojnie oceniało bardzo pozytywnie bo dała im dostęp do świadczeń których nigdy nie mieli.