Wpis z mikrobloga

Dziś będzie o infrastrukturze drogowej, a jutro/pojutrze o kulturze jazdy i samochodach na drodze.

To co widziałem jest marzeniem dla Polaka, a nawet Europejczyka. Drogi krajowe mają co najmniej 2 pasy w każdą stronę, nawet w wioskach, gdzie po prostu idzie ona przez środek, a domy są po obu stronach drogi. Z góry wioski wyglądają jak dupa, bo z jednej strony skupisko domów, z drugiej strony skupisko domów, a pomiędzy nimi szeroki czarny pas. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W miastach lokalne drogi mają po 2 pasy, główne od 3 do nawet 7. Nawierzchnia na drogach jest idealnie równa, jakby ktoś codziennie walcem przejeżdżał. Pomiędzy pasami pas zieleni z palmami, krzakami, trawą zależy od wariantu. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale ja nie spotkałem ich zbyt dużo. Tylko uliczki osiedlowe są "normalne" tj. każdy jedzie w swoją stronę, po jednym pasie w każdą stronę.

Ograniczenia prędkości? Jeżeli nie ma w pobliżu domów to po za miastem gnasz ile fabryka dała, w mieście 100-120 kmph. W tunelach ograniczenie jest do 60. Ale w Arabii ograniczeń nikt nie przestrzega. Chyba że w pobliżu jest fotoradar, których w Riyadzie widziałem aż 2. W związku z tym co zrobić, żeby ludzie zwalniali przed skrzyżowaniami, przejściami dla pieszych albo czymś podobnym? Zróbmy przed nimi progi zwalniające. Ale nie takie jak w Polsce, co to to nie ( ͡ ͜ʖ ͡) Próg zwalniający w Arabii ma szerokość jak jezdnia, ale długość 1-2 metry i wysokość do 20-30 cm. I samochody z małym prześwitem przejeżdżają je pod kątem, z prędkością 10-20 kmph, bo inaczej uszkodzenie podwozia gwarantowane. Raz jadąc w 5 Nissanem Sunny musieliśmy opuścić pojazd we 4, żeby mógł przez taki próg przejechać.

Innym sposobem, żeby zwolnić samochody są takie małe metalowe wypustki na drogach, takie jak są w metrze dla niewidomych, tylko że tak z 20x większe. Samochód fantastycznie na nich wpada w poślizg jak jedziesz za szybko.

Najbardziej z arabskich dróg lubię liczniki czasu, ile jeszcze będzie zielone/czerwone, są duże przejrzyste i widać nawet z daleka. Sami możecie zobaczyć na zdjęciu. Prawie każde skrzyżowanie takie posiada, miało to pewnie pomóc zlikwidować korki, ale korki są winą bardziej samych kierowców niż infrastruktury, więcej o tym będzie następnym razem.

#jedrzejopowiada #arabiasaudyjska #arabia #ciekawostki #podroze



Byłbym wdzięczny jakbyście w komentarzach napisali o czym chcecie usłyszeć potem ()
Jedrula93 - Dziś będzie o infrastrukturze drogowej, a jutro/pojutrze o kulturze jazdy...

źródło: comment_EbitGy42nffABbpT7VynoTFtsZ1XlgjM.jpg

Pobierz
  • 6