Wpis z mikrobloga

Hej Mirkowie ! :)
Zamierzam kupić małe urządzonko do systemów wbudowanych (potrzebne do projektu magisterskiego) i ewentualnego użycia potem do małych zastosowań. I wacham się co do wyboru.

Raspberry pi 2 czy Banana pi m2.

Czytałem i oglądałem już sporo na ich temat w internecie (tak ten również : http://www.wykop.pl/link/2629815/banana-pi-vs-raspberry-pi-porownanie-i-zastosowania/) ale może ktoś z was miał i chwali (bądź się zraził) i potrafi mnie przekonać do jednego lub drugiego urządzenia.

Jak jest z kompatybilnością z rpi ? czy będę mógł wszystkie bądź dużą część programów i projektów robionych na raspberry bez problemu odpalać na bananapi?

Ktoś się spotkał z problemami co do tej pierwszej /drugiej płytki ?

Ogólnie każde wskazówki mile widziane.

P.S
Zrobiłem już kilka projektów na #arduino ale ta platforma to inna liga więc pytam :) Jak na razie skłaniam się ku drugiej płytce ze względu na parametry. Jestem ciekaw waszych opinii ( ͡º ͜ʖ͡º)

#technologia #komputery #raspberrypi #bananapi #orangepi #beaglebone #arduino #pcduino #linux #debian #arm #mikrokontrolery
  • 14
@caps_lock: Ja bym brał rpi2 ze względu na community i większą ilość solucji. Chyba, że do tego SoCa w bananie jest dostępny pełny datasheet, wtedy bym się zastanowił. Do żadnego rpi nie było i nie bedzie karty katalogowej proca bo Broadcom to chu­*e po prostu
@przegryw69: Widzę po specyfikacji że ten UX4 sporo mocniejszy jest :). Ale jak z community i projektami ? Słyszałem że na Raspberry jest tego do bólu. A jak to jest co do innych platform jak odroid ? I jak to jest z łatwością obsługi tego urządzenia ?
@caps_lock: mam XU4 od jakiś 2 mcy, soft jest ten sam co z X3 i XU3 bo de facto jest to to samo urządzenie. Odpalałem ubuntu (używałem produkcyjnie na C1), używam z Android TV podłączonego do telewizora. Jeżeli chcesz robić projekty oparte o GPIO to nie koniecznie polecam. Poziom logiczny jest 1.8V, więc trzeba by było używać konwertera poziomów logicznych.
Jako urządzenie embedded polecam. Procesor jest na prawdę mocny. Z dysku
@przegryw69: Dzięki za wskazówki ! :) Dobrze że wspomniałeś o gpio. z C1 jest to samo ? Możesz coś powiedzieć więcej o C1 ? Chyba zdecyduje się jednak na pi 2 z racji na community i także na gpio. Jeśli bym chciał to jako mini komputer to napewno XU4 było by o niebo mocniejszym rozwiązaniem. :)
Ale jak z community i projektami ?


@caps_lock: Będziesz robił assemblera czy coś równie niskiego?
Kiedyś myślałem o UDOO co ma 2 army w sobie - jeden do linuxa, drugi do pinów itd.. ale za drogi jest jak dla mnie.

ja czekam na tego, biorę wersję z 2GB ram i będzie sprzęt pod TV do mirkowania i bajek dla syna:
http://linuxgizmos.com/15-dollar-sbc-features-quad-core-64-bit-allwinner-a4-pi-expansion/

za 30USD... tyle wydam na takeaway czasem..

r.....t - > Ale jak z community i projektami ?

@caps_lock: Będziesz robił assemble...

źródło: comment_da0MGnyw7f86uvQVXvt3CUKBBq6VSuo5.jpg

Pobierz
Nie będę robił niskopoziomowych rzeczy :) Raczej kontrola gpio / obsluga sieci / jakiś mały server i tym podobne
@rzet, wygląda całkiem spoko, ale nie wiem czy było by dobre do moich zastowowań. Nie jestem bardzo doświadczony w temacie i raczej z tego względu zdecyduje się na pi chyba :) potem jak się ogarnę trochę w temacie to zmienię najwyżej na inny :) Dzięki za odpowiedź ! :)
@rzet Hehe :) W pewnym sensie w tym 'terenie' raczkuję więc możesz mnie nazwać dzieckiem bo się uczę :) Ale co do tego odroida, oglądałem mnóstwo testów i pokazywały że jest sporo szybszy od Pi/Pi2. Dlaczego sądzisz że zamula ? Jakieś bardziej szczegółowe info na ten temat ? :)
@rzet: Tak właśnie planowałem :) Jak na razie znalazłem u siebie w biurze starszą generację i ta jest rzeczywiście wolna więc planuję kupić PI2 :) A potem jak się znudzi i się trochę oswoję z tematem to tak jak mówisz zmienię :) Dzięki za odpowiedź :) Jakieś ciekawe projekty robiłeś na tej platformie już ?
@caps_lock: bawiłem się słabszymi Cortex'ami.. dużo słabszymi w poprzedniej pracy.

Teraz czekam na coś odpowiednio taniego i mocnego co by kompa na tym postawić pod TV i może jak mi się będzie nudzić mocno to z synem jakieś cuda pobudować.