Wpis z mikrobloga

Nowy temat w #maszprawo to zatrzymanie prawa jazdy. Podstaw prawnych jest oczywiście dużo więcej niż przekroczenie o 50 km/h prędkości w terenie zabudowanym. Pełną listę (m.in. uszkodzenie dokumentu lub upływ terminu jego ważności) znajdziecie w tym artykule.

Odrębnego omówienia wymaga nowelizacja przepisów dotycząca zatrzymania prawa jazdy w przypadku przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Co ciekawe zatrzymania prawa jazdy w tym nowym (administracyjnym) trybie jest możliwe również, gdy w samochodzie jedzie zbyt dużo osób. Jeśli wg dowodu można przewozić 5 osób, a w samochodzie osobowym będzie ich 6 lub 7 to prawo jazdy nie zostanie zatrzymane. Ale już przy 8 osobach, możemy na kilka miesięcy pożegnać się z prawem jazdy.

Nowelizacja przepisów omówiona jest szerzej w kolejnym artykule. Co ciekawe istnieje sporo zarzutów odnośnie jej niekonstytucyjności, co stało się dla Rzecznika Praw Obywatelskich podstawą do złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Jako najzabawniejszy skutek nowelizacji można wskazać sytuację, w której, przy prawidłowym stosowaniu nowych przepisów, kierowca karetki jadącej na sygnale, przekraczający o ponad 50 km/h prędkość w terenie zabudowanym, powinien mieć odebrane prawo jazdy :-) Podobnie z innymi służbami. Wynika to z faktu, że o ile w prawie karnym mamy tzw. kontratypy, a więc okoliczności wyłączające karalność czynu, o tyle w postępowaniu administracyjnym administracyjnym, na które zdecydował się ustawodawca, kontratypy nie istnieją i przepisy powinny wprost wskazywać sytuacje, w których przepis nie znajdzie zastosowania.

-------------
#maszprawo - z języka przepisów na język polski o często spotykanych problemach prawnych.
-------------
Poprzednie wpisy:
1. Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu zabezpieczający interesy kupującego.
2. Zmiany w prawie konsumenckim po 25.12.2014 r.
3. Konieczność spisywania umowy pożyczki przy pożyczaniu kwoty powyżej 500 zł.
4. Możliwość reklamowania wadliwego towaru nawet jeśli nie mamy paragonu.
5. Jak rozwiązać umowę powołując się na błędne przekonanie co do właściwości przedmiotu sprzedaży lub innych co do innych elementów stosunku prawnego.
6. Poradnik kupującego przez Internet. Część I: Jak zweryfikować kontrahenta?
7. Zakłócanie ciszy nocnej i uprawnienia interweniujących policjantów.
8. Poradnik kupującego przez Internet. Część II: Omówienie różnych podstaw prawnych umożliwiających podnoszenie roszczeń.
9. Alimenty na dziecko pełnoletnie.
10. Kampania Edukacyjna Tydzień Samochodu Używanego (poradniki dla kupujących).
11. Korzyści z oddawania krwi (tańsze leki i świadczenia zdrowotne poza kolejką).
  • 16
niee mamy tu kontratypu tylko brak czynu zabronionego.


@zippyo: karalność za przekroczenie prędkości jest określona w dość ogólnym art 92 kw, więc wyjątek wydaje się kontratypem (ustawowym), na pewno zaś uprawnienie powinni tracić policjanci prowadzący radiowóz z wideorejestratorem niebędący pojazdem uprzywilejowanym
@zippyo: Jak najbardziej takiej przepisy są, tylko, że w sytuacji zatrzymania prawa jazdy przez Policję za pokwitowaniem i przesłaniu go do właściwego starosty, to starosta z automatu wydaje decyzje administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na co najmniej 3 miesiące. Starosta nie patrzy na zasadności zatrzymania prawa jazdy przez Policję, nie bada czy spełnione są przesłanki jego zatrzymania, dostaje polecenie i musi je wykonać. Należy pamiętać, że zawsze od takiej decyzji starosty
@alan11: Zgodnie z art. 102 ust. 1 c Ustawy o kierujących pojazdami, starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy i jednocześnie zobowiązuje kierowcę do zwrotu prawa jazdy, jeżeli ten dokument nie został zatrzymany przez Policję. Czyli odpowiadając na pytanie, fakt nie posiadania przez kierowcę prawa jazdy podczas kontroli przez Policję nie uchroni go przed jego zatrzymaniem, a więc kierowca zostanie ukarany mandatem jak i zatrzymaniem prawa jazdy.
@Hubikusek: jeśli komuś tylko uda się przekroczyć czołgiem 50 km/h, jak i będzie przewoził osoby w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym (pozwoleniu czasowym) lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji to z pewnością pod taką odpowiedzialność będzie podchodził.
@Caishen: Sytuacja o której wspominasz opisana jest w art. 135 ustawy prawo o ruchu drogowym, który stanowi, iż Policjant zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w razie przekroczenia przez kierującego pojazdem w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego lub stwierdzenia, na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć, że w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy popełnił on