Wpis z mikrobloga

Podstawowe błędy celowania

Zanim zajmiemy się longshotami, wypadałoby przybliżyć fundamentalne zasady celowania z broni krótkiej. Dla strzelań dynamicznych na 10 -15 metrów to może nie ma takiego znaczenia, ale strzelanie do celu oddalonego o 25 – 30 metrów wymaga już odpowiedniej techniki.

Przede wszystkim, ostrość wzroku należy ustawić na przyrządach celowniczych, a nie na celu. Cel odrobinę rozmazuje nam się nad muszką, ale on nie jest w tym momencie najważniejszy. Najważniejsze jest ustawienie muszki zaraz pod nim i dopasowanie szczerbinki tak, by ich górne krawędzie były w jednej linii, a muszka pozostawała w samym środku szczerbinki.
Każde inne ustawienie muszki spowoduje przesunięcie punktu trafienia.

Istotną kwestią jest również ustawienie broni, każde bowiem jej skręcenie w linii celowania będzie skutkować przesunięciem punktu trafienia.
Te dwa błędy ilustruje rysunek pierwszy.

Obszar celowania powinien z biegiem czasu ulegać zwężeniu – próby ustalenia bardzo małego obszaru celowania mogą skutkować błędami technicznymi opisanymi powyżej i za chwilkę – poniżej. Rysunek drugi.

Oddychanie – opanowanie oddechu istotne jest nie tylko dla snajpera, ale także w przypadku broni krótkiej. Zwróćcie uwagę na rysunek nr 3 – oddanie strzału w różnych fazach wydechu spowoduje przesunięcie punktu trafienia i choćby nie wiem jak dobra była technika strzelca – nie uchroni się on przed rozrzutem trafień w linii pionowej.

Pozycja – należy dobrać odpowiednią dla siebie, jednak jej ustalenie i trzymanie się jest sprawą kluczową. Każda zmiana pozycji spowoduje rozrzut w linii poziomej.

No i spawa spustu
Ostatni rysunek z cyklu #mistrzowiepainta ukazuje jak odnieść ułożenie przestrzelin w różnych obszarach tarczy do konkretnych błędów. I cudów nie ma.
Najczęstszym błędem jest zła praca palca wskazującego na spuście i przesunięcie punktów trafienia na lewą stronę tarczy.
W zależności od wysokości, będzie to źle ułożony palec na spuście (za głęboko), zrywanie spustu, jego nierównomierne ściąganie lub zbyt mocne zaciskanie palców na rękojeści. Ułożenie przestrzelin w górze lub w dole tarczy to kwestia ułożenia nadgarstka, a całą prawa strona tarczy to błędy w chwycie i postawie – czyli zła praca kciuka (zbyt duży nacisk), zbyt mocne ściskanie rękojeści, no i obszar, w którym nie powinniśmy się nigdy znaleźć – opieranie się na piętach.

Oczywiście strzelec może popełniać więcej niż jeden błąd podczas strzału i ich efekty mogę się potęgować lub… równoważyć. W tym drugim przypadku też nie ma się z czego cieszyć, bowiem każdy kolejny strzał oddamy w inne miejsce na tarczy.

#jessenapoligonie #strzelectwo #bron #ciekawostki
j.....n - Podstawowe błędy celowania

Zanim zajmiemy się longshotami, wypadałoby pr...

źródło: comment_SHQOwHh9ZbPv0PSEoDLXGBqMX40sYKDV.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@jesse__pinkman: Więc małe uzupełnienie. Czynników wpływających na celne strzelanie jest sześć: najpierw postawa (minimum napiętych mięśni, wygoda), potem chwyt broni (bardzo istotna rzecz; nawet sposób ułożenia palca na języku spustowym może skutkować zrywaniem broni ma boki brzy strzale; dodatkowo w ciągu strzelania nie powinno się zmieniać chwytu, żeby łatwiej było wprowadzać poprawki), następnie zgrywanie przyrządów celowniczych, oddychanie, ściąganie języka spustowego i wytrzymanie po strzale- po oddaniu strzału powinno się
  • Odpowiedz
@jesse__pinkman: to teraz już łatwiej będzie mi to ogarnąć. U mnie to może jeszcze działać jedne czynnik powodujący spory rozrzut: rzadkie wizyty na strzelnicy :) Paradoksalnie najlepsze skupienie miałem podczas pierwszej styczności z bronią.
  • Odpowiedz
@Old_Postman: Ostatnio będąc na strzelnicy po kilku strzałach miałem problem z ostrością wzroku. Jakaś rada na to?
Słyszałem, że wtedy należy oderwać wzrok na chwile i spojrzeć na coś innego...
  • Odpowiedz