Wpis z mikrobloga

#emerytury #oszczedzanie #pytanie #pytaniedoeksperta

Chciałbym zacząć w końcu oszczędzać na emeryture, pracuje za granicą wyjeżdżam na kilka miesięcy pozniej zjezdzam do Polski i znów wyjazd, znajomi którzy pracują ze mną płacą KRUS, ja nie mam pola i raczej nie opłaci mi sie kupować Hektar i zostać niby rolnikiem chociaż rozważam i taki scenariusz.
Mogłbym wpłacać około 500 zl miesiecznie, na co sie zdecydować? Jestem zielony w tym temacie, nie mam za bardzo kogo popytać bo wszyscy znają tylko KRUS i ZUS.
  • 16
@BajerOp: ostatnio rząd nie wziął kasy z trzeciego filaru na zus? @edgar_k: możesz dokładniej?
@tatarysh: tak ale wolałbym wpłacać co miesiąc na jakiś fundusz emerytalny czy coś podobnego niż zakładać konto oszczednościowe
@MrsMsx: trzeci filar to samodzielne odkładanie pieniędzy na to co wybierzesz, drugi filar to OFE z niego zabrali, a jest nim to ze pewną część kasy inwestuje się z inwestycje niewielkiego ryzyka jak obligacje skarbu państwa, a w trzecim może być emerytalny fundusz pracowniczy ale w twoim wypadku to odpada bo nie pracujesz w Polsce, także zostaje zostaje możliwość odkładania pieniędzy samodzielne na fundusz emerytalny np w jakiejs firmie ubezpieczeniowej
@BajerOp: Jeżeli już na coś miałbym sie decydować wybrałbym pewnie III Filar ale niestety ta opcja odpada ;/ niedawno słuchałem w trójce program o firmach ubezpieczeniowych, ogólnie nic dobrego kilkaset tysięcy ludzi w Polsce walczy teraz o kase bo jakieś kruczki w umowach ...
@BajerOp: Chyba będę musiał dodać nowy o lokatach i inwestycjach po w tym temacie również zielonka a przed podjęciem tak ważnej dla mnie decyzji musze wszystko dobrze przeanalizować. Przynajmniej teraz wiem na co mogę sie zdecydować a na co nie. Dzieki