Wpis z mikrobloga

http://www.businessinsider.com/astronomers-have-found-a-mysterious-alien-object-near-a-distant-star-2015-10

@Al_Ganonim: Czy takie znaczące i nieregularne zmiany w obserwowanej emisji światła zdarzają się częściej z bardziej prozaicznych powodów, np. błędów pomiarowych lub wad aparatury? Jestem ciekaw, na ile aktywność hipotetycznej cywilizacji pozaziemskiej to prawdopodobna przyczyna, a na ile hype i po prostu nagłaśnianie wyników pracy naukowej.

#astronomia #kosmos #pytanie
  • 11
@AdamZz: & @Spikasny: @masash: @Lipathor: @kamillek12:

Takie zmiany blasku są jak najbardziej obserwowane przy znanych błędach instrumentalnych oraz błędach ludzkich przy prowadzeniu obserwacji. W tym przypadku jednak teleskop jest w kosmosie, a razem z tym obiektem obserwowanych było 150000 gwiazd jednocześnie, więc ciężko o błąd ludzki. Oczywiście błędy mogły nastąpić przy redukcji danych, chociaż autorzy zwracają uwagę, że zostało to wykluczone.

W przypadku tego obiektu kształty spadków
@AdamZz: Machnąłem sie w nocy przy liczeniu spadku procentowego jasności J1407b. Tam spadek wynosi aż 93% strumienia, a nie 15% (nie wiem jak mi to wyszło; może wziąłem złą wartość z wykresu). Wygląda na to, że przyćmienie KIC84... jest całkiem rozsądnej głębokości. Przepraszam za pomyłkę.