Wpis z mikrobloga

Nie wiem czy wiecie, że BMW pracowało nad 16-cylindrowym widlastym silnikiem( ͡° ͜ʖ ͡°)


Było to bodaj w 1987 roku, szpetnie te wloty wyglądają ale musiało latać :D Nie zgłębiałem się ale pewnie chłodnica w bagażniku była.
6,7 litra pojemności. BMW E32 Goldfish
Ciocia Wiki mówi, że silnik bazował na V12, miał dwa zawory na cylinder, 408KM i 637Nm
#bmw #bmwboners #samochody
akordeon - Nie wiem czy wiecie, że BMW pracowało nad 16-cylindrowym widlastym silniki...

źródło: comment_hS5VSxvGf8HIm1uU3XX9HjNWjv258FSZ.jpg

Pobierz
  • 17
@rekoj: @akordeon: GOLDFISCH... V16...

Pomysł, by stworzyć to monstrum 16-to cylindrowe pojawił sie w 1987 roku,
a dokładnie w połowie 1987 w małym kręgu pracowników działu BMW zajmującego się konstrukcją silników. Dyskutowano wtedy nad możliwością stworzenia silnika większego niż 12-sto cylindrowy...

I tak... 8 lipca 1987 zaczęto konstruować ten "specjalny silnik" pod kryptonimem "GOLDFISCH"...

Decyzja padła na 16 cylindrowy silnik w układzie V, który powstał jako kontynuacja silnika 12 cylindrowego.
Moglby mi jakis motoryzacyjnie zorientowany Mirek wyjasnic czy tak wielki silnik nie rozwalal rozkladu masy w aucie?


@DryfWiatrowZachodnich: nie da się tego jednoznacznie stwierdzić - mógł rozwalać, a można było temu zaradzić. Na pewno powodował wzrost masy tam gdzie był umieszczony czyli z przodu, ale tak samo jak chłodnicę można przenieść do tyłu, można parę innych rzeczy lub odchudzić przód lub nawet trochę chałupniczym sposobem dać dodatkowy balast z tyłu. Przyrost
@rekoj: Rolls-Royce pod skrzydłami BMW zbudował tylko kilka sztuk 9-litrowego V16, które miało trafić do Phantoma. Ostatniecznie nie trafiło, ale też nie przepadło zupełnie. Silnik umieszczono w koncepcie 100EX z okazji stulecia marki, a później w Phantomie Coupe, którym jeździł Rowan Atkinson w filmie "Johnny English Reborn": Rolls-Royce Phantom Coupe V16.
autogenpl - @rekoj: Rolls-Royce pod skrzydłami BMW zbudował tylko kilka sztuk 9-litro...

źródło: comment_UBdXyFVFjUmkyAhKHRh9F01UNUbUq7SS.jpg

Pobierz