Wpis z mikrobloga

#gotujzwykopem

Polecam pasztet z soczewicy. Pyszny z nutą słodyczy. Nie byłam do niego przekonana dopóki nie spróbowałam.

Składniki:
1 szklanka czerwonej soczewicy- 230 g
100 ml oliwy
2 cebule
2 marchewki
1/4 korzenia selera
3 łyżki mielonych orzechów laskowych (ja rozdrabniam blenderem łuskane orzechy)
2 łyżki masła orzechowego (100% naturalne, ani słodkie, ani słone)
sól, pieprz, kmin rzymski (ja kmin dodatkowo rozgniatam, żeby uwolnić aromat)
3 jaja
masło (lub olej) i bułka tarta do wysypania formy

Wykonanie:
czerwoną soczewicę wypłukać na sitku, zalać 2 szklankami wody i gotować, aż wchłonie całą wodę i stanie się puree (ja jeszcze dodatkowo blenduję),
obrać cebulę i czosnek, pokroić w kostkę i zeszklić na oleju,
obrać marchewkę i seler, następnie zetrzeć na dużych oczkach tarki jarzynowej, dołożyć do cebuli i smażyć powoli, aż zmiękną, zrumienią się i nabiorą słodyczy; pod koniec smażenia dorzuć przyprawy,
wymieszać warzywa z soczewicą, masłem orzechowym i orzechami; uzupełnij przyprawy (pamiętaj, że po dodaniu jaj smak pasztetu będzie łagodniejszy),
keksówę wysmarować masłem / olejem i wysypać bułką tartą (nadmiar bułki wysypać)
roztrzepać jaja, wymieszać z masą i wlać ją do formy. Konsystencja pasztetu przed upieczeniem powinna przypominać masę na placki ziemniaczane. Postukać blaszką o blat, by ze środka wypchnąć powietrze
piec w 180`C przez 45 minut, kroić po całkowitym wystygnięciu

Częstujcie się Mireczki, smacznego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
źródło: comment_aruqLituWACP5mjNXyxcTARRCuRKi5Qv.jpg
  • 8
@gaska: Myślę, że tak, bo pasztet jest wyczuwalnie orzechowy. Co nie zmieni faktu, ze jak nie dodasz, to po prostu nie będzie orzechowy.
@Trech: Ja też nie, ale to smaczny sposób podania soczewicy, która ogólnie jest dość mdła w smaku. Masło orzechowe, orzechy i kmin rzymski robią swoje.
@Ilana: Na razie próbuje unikać orzechów, chociaż uwielbiam. Ale gdyby tak dodac pomidory i coś ostrego juz smak byłyby mniej mdly.