Wpis z mikrobloga

Napiszę przed wyborami, żeby był dowód, jakby ktoś chciał za 2 lata mi wytknąć, albo ja za 2 lata powołać na moje słowa :).

Nowoczesną uważam za kopię tworu jaką jest PO. Partię social-liberalną, na którą popyt jest taki sam jak na Tuska w 2005. Różnica jest taka, że ok. 10% wyborców jest w PO zakochana – a miłość przesłania „głupstwa” – jak zaznaczył Michalkiewicz – dlatego Petru zdobędzie 7-10% głosów, a nie 20%.

Liderem jest osoba spokojna, wywarzona, choć gorsza od Tuska. Tusk miał jednak sporo doświadczenia i wyciągał wnioski z wcześniejszych niepowodzeń, dlatego żadna afera go nie zniszczyła. Petru, mimo iż broni się nie najgorzej przy ataku lewicy – to jednak nie ta liga.

Moja opinia o tym, że Nowoczesna jest dla mnie Platformą, ale nie nazywa się platformą wyciągam z programu:

1. Likwidacja finansowania partii z budżetu (pierwszy test – czy po wejściu do sejmu wezmą dotację. Kukiz mówi to samo, ale Kukiz jest ruchem, więc dotacja im się z definicji nie należy)
2. Radykalne uproszczenie przepisów
3. Obrona wolnego rynku
4. Przywrócenie wolności gospodarczej
5. 3x16 (wtedy było 3x15)
6. Wykorzystanie pieniędzy unijnych
7. Eliminacja przywilejów emerytalnych

Gwoli dodatkowego wyjaśnienia. W 2001 roku z list PO startowali działacze UPR, i spora część programu UPR (który jest taki sam od 25 lat), została włączona do programu PO. Na tym programie Tusk zrobił 2 wynik wtedy i pierwszy 4 lata później.

To część gospodarcza, w której orientuję się najlepiej. Dalej piszą puste hasła jak „zmniejszenie kolejek do lekarzy”, „odświeżyć program nauczania!”, no i lewicowe postulaty jak „płaca minimalna”, „subwencje zatrudnienia”, „pogłębianie integracji europejskiej”. – ciągle program PO z 2005.

Dlaczego jestem sceptyczny? Jest takie angielskie powiedzenie „fool me once – shame on you. Fool me twice – shame on me”. Widząc takie same punkty, taka samą postawę I takie same praktyki jak te z 2005 roku… zachowuję podwójny sceptycyzm. Chciałbym, żeby postulaty dotyczące obrony i zwiększania wolności były prawdziwe i szczere. Ale po oszustach z platformy – poczekam i poobserwuję.

Dalej:

Nie znalazłem wypowiedzi Petru dotyczących głównego problemu z 3x16. Na zadane pytanie co z najbiedniejszymi po wprowadzeniu tego rozwiązania (bo najbiedniejszym wzrosną koszty) padła odpowiedź, że będą odpowiednie programy dla najbiedniejszych. Konkretniejszej nie znalazłem. Mimo tylu lat i tylu opracowań mówiących, że podatek CIT nie ma najmniejszego sensu i należy wprowadzić podatek obrotowy lub od funduszu płac (żadne lewicowe opracowanie nie podaje konkretnego rozwiązania problemu), a podatek PIT w ogóle zlikwidować – brnie w to bez opamiętania, jak na… social-liberała (?) przystało. Wszystkie opracowania wskazują, że to wielkie korporacje unikają płacenia podatku, i nawet uproszczenie w tym nie pomoże. Stąd moja opinia, że Petru działa na rzecz tychże, a nie chce dobrze dla Polskiej gospodarki w rozumieniu liberalnym.

Nie znalazłem wypowiedzi Petru dotyczącej sytuacji w Syrii. Zdanie typu, że trzeba pomóc uchodźcom a nie imigrantom ekonomicznym… uważam za brak odpowiedzi. Nie znalazłem jego stanowiska czy uważa, że trzeba wspomóc Assada w walce z ISIS, czy wspomóc ISIS w walce z Assadem, czy stać i czekać z założonymi rękami aż się wszyscy pomordują.
Kolejna sprawa – Petru otwarcie mówi, że trzeba zrobić wszystko, żeby PIS nie rządził. A to skłania tylko ku koalicji z PO, ZL, PSL.

Ostatnia opinia z podsumowaniem – nie da się stworzyć nowej partii w pół roku (PO i PIS to były kontynuacje UW, AWS, PC itp.). Robiąc to przyjmuje się na listy osoby niesprawdzone, potencjalnie nie lojalne, które na barkach lidera chcą się dostać do sejmu a potem zakładać swoje koła poselskie – co Ruch Palikota nam bardzo dobrze pokazał, a Kukiz pokazuje. Tworzenie zaplecza partyjnego wraz z odpowiednimi współliderami, następnie tworzenie lokalnych kół czy oddziałów partii, umieszczanie tam ludzi, za których lider nie będzie musiał się wstydzić to lata pracy. Zakładając szczere intencje przewodniczącego – nie ma obecnie żadnej pewności co do ludzi, których ciągnie za sobą (poza kilkoma wyjątkami, których zna osobiście oczywiście). Dlatego też przypuszczam, że partia .Nowoczesna albo zostanie wciągnięta przez PO, albo wciągnie PO do siebie i okaże się dokładnie takim samym bezideowym tworem jak obecna banda czworga.

#polityka #nowoczesnapl #wyboryparlamentarne2015
  • 28
@Spoyla: na konwencji najbardziej cisnęli po PO.
Rozumiem, że przywódcy wszystkich partii, które są za podatkiem CIT działają na rzecz dużych korporacji, a nie Polski.
No i generalnie znów oskarżanie ich o dobry program, bo podobny do PO, które jak wygrywało wybory, to mieli dobry program, tylko realizacja zawiodła.
@miki4ever: PO też miało dobry program tylko pozniej zaczęli wszystko robić odwrotnie...
Jak tu wierzyć człowiekowi, który wywodzi się z kręgów i środowisk ludzi, którzy już dwa razy ograbili Polskę, pierwszy raz jako Unia Wolności, a drugi jako PO. Za dużo tutaj powiązań z tymi starymi podejrzanymi układami z przeszłości.
@maciejkack: Ciśnięcie PO nic nie znaczy. Muszą cisnąć, żeby nie było że są tacy sami. Nie przekonuje mnie to. Najnowszy raport europejski estymuje, że z budżetu Polski ucieka ok. 45 mld zł rocznie na przekrętach na CIT-cie. Przekręty robią tylko holdingi i korporacje, bo tylko ich na to stać. I nie ma znaczenia jakie przepisy wprowadzisz - i tak będą uciekać z pieniędzmi. Dlatego utrzymanie tego podatku to sprzyjanie korporacjom.

Dlatego
@babisuk: O opiniach nie dyskutuję, bo możesz się nie zgadzać i spoko.

1. Co do obrotowego - jeżeli prowadzisz biznes, w którym nie stać Cię na zapłacenie 1% od przychodów... to czas zamknąć biznes. No niestety. Nie da się dogodzić wszystkim.

2. PIT nie przynosi dochodu. Przynosi przychód - a to jest różnica. Zdecydowaną większość dochodowego płacą pracownicy zatrudnieni w spółkach skarbu państwa, szkołach, szpitalach, urzędach.

3. Skoro tak bardzo nienawidzisz
Nie znalazłem wypowiedzi Petru dotyczących głównego problemu z 3x16. Na zadane pytanie co z najbiedniejszymi po wprowadzeniu tego rozwiązania (bo najbiedniejszym wzrosną koszty) padła odpowiedź, że będą odpowiednie programy dla najbiedniejszych. Konkretniejszej nie znalazłem. Mimo tylu lat i tylu opracowań mówiących, że podatek CIT nie ma najmniejszego sensu i należy wprowadzić podatek obrotowy lub od funduszu płac (żadne lewicowe opracowanie nie podaje konkretnego rozwiązania problemu), a podatek PIT w ogóle zlikwidować –
Jak tu wierzyć człowiekowi, który wywodzi się z kręgów i środowisk ludzi, którzy już dwa razy ograbili Polskę, pierwszy raz jako Unia Wolności, a drugi jako PO


@Kejran: Ja tez bym najchetniej chcial kogos, kto cale zycie pomagal biednym, pracowal charytatywnie, nie lamal przepisow i nie przeklinal i w zyciu sie nie spotkal z jakimkolwiek politykiem. Prawda jest taka, ze kazdy kto osiagnal cos w zyciu mial stycznosc ze srodowiskiem rzadzacym,
Argument z Angielskim jest słaby, bo w każdej szkole się teraz uczy tego języka.


@Spoyla: Tak, tylko chodzi o jakosc tego nauczania. W Warszawie jest ciezko znalezc informatyka, ktory jest w stanie prowadzic rozmowe po angielsku.

A wprowadzenie filmów z napisami to socjalizm


@Spoyla: Na ta chwile nie ma sensu poruszac tego tematu, skoro wiekszosc kanalow juz od lat ma taka opcje.

Czekam na argument powrotu cartoon network po Angielsku,