Wpis z mikrobloga

Pamiętacie lekcję 2.?

Cxu vi memoras leciono du?


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Cxefministro malpermesis vendi dolĉaĵojn en lernejoj.


Zabawne jak to słowo zostało utworzone: Cxefministro

Estas amuza kiel ĉi tiu vorto estis farita: Cxefministro


Premier = szef ministrów.
Proste.

A jak powiedzieć na stolicę?


Dla ułatwienia:
urbo = miasto

A oto rozwiązanie: chociaż wątpie, żeby ktoś się nie domyślił.


#mirkolecionoj #esperanto
  • 11
  • Odpowiedz
@Baranito: @jawor44: Miód na moje serce!

Nawet nie wiecie jak bardzo się cieszę, że popełniłem błąd, co jest czynem haniebnym, ale to, że mnie poprawiliście bardzo mnie cieszy.

Co nie zmienia faktu, że wstyd mi za ten błąd.
  • Odpowiedz
@Baranito: Każdy popełnia błędy, zgadzam się. Jednak jeżeli coś już wrzucam na mirko, to powienienem sam to przeczytać kilka razy i upewnic sie, ze nie ma błędów. Za to mi wstyd. :)
  • Odpowiedz
@GrizaLupo: Capoluogo po włosku to również cos w rodzaju "szefa miast" (dokladnie "szef miejsc"), co oznacza stolice kraju, regionu. To samo francuskie chef-lieu. Esperanto nie jest pod tym względem wyjątkowe, choc przyznać trzeba, ze przynajmniej dla nas takie slowotworstwo jest wiecej niż wyjątkowe :)

Kontynuuj z lekcjami, sa super!
  • Odpowiedz
@GrizaLupo: FR i IT owszem, esperanto zainteresowało mnie jeszcze w podstawówce, kilkanaście lat temu. Krótki romans przeżyłem, ale cóż, niewiele z tego zostało. To nie byly czasy tak prostej komunikacji, jaka mamy dzisiaj. - a nawet prostego języka nie ma sensu sie uczyć, jesli nie bedzie sie miało z kim rozmawiać :) kiedys tez myślałem, ze esperanto pomoże mi w nauce języków romańskich, ze w ogole w nauce języków obcych pomoże.
  • Odpowiedz