Wpis z mikrobloga

Posiadacze Raspberry Pi wiedzą, że można z niego zrobić transmitter FM. Wiedzą też, że jest to nielegalne z trzech powodów:
1/ Pi może nadawać w zakresie 1-250Mhz, w tym zakresie jest cała masa pasm, których nie wolno zakłócać, od radiostacji krótkofalarskich przez CB, radia FM, pasmo lotnicze, pasmo 2m, służby państwowe, radiotelefony ochrony, straż miejską na satelitach komunikacyjnych kończąc. Nadawać bez licencji można tylko na częstotliwości 446Mhz - krótkofalówki do 0.5W mocy.
2/ Pi nadaje z bardzo dużą mocą, antena (kawałek kabelka) jest bezpośrednio połączona z nóżką procka. Kilkucentymetrowy drucik pozwala na otrzymanie zasięgu w całym domu, z własnego doświadczenia - 10cm kabelek - zasięg do domu kumpla położonego po przeciwnej stronie ulicy, około 60m. Transmitery FM mogą mieć zasięg nie wykraczający poza samochód.
3/ Pi nadaje sygnał prostokątny (generowany przez PWM), #!$%@? się on sporymi zakłóceniami harmonicznymi - i to jest GŁÓWNY PROBLEM.
Pokaże Wam coś:
robię próbę na takim kabelku, antene do odbioru mam na dachu
arturs36 - Posiadacze Raspberry Pi wiedzą, że można z niego zrobić transmitter FM. Wi...

źródło: comment_AqPjZ3MZ9Ku8OwrtGSLi0q3NkN3xsDI1.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
@kitke: 2km, wystarczy sprawdzić jaki zasięg mają radia o mocy 5W. Na nóżce jest 5V, zakładając że z pełną mocą będzie pobierać tyle ile zasilacz pozwala, myślę że 5W wyciągnie
  • Odpowiedz
@janoosh: Nie chcę mi się tego jeszcze raz ładować :D , praktyczne zastosowanie - jeżeli od nóżki kabelek pociągniesz do anteny w radiu to masz transmiter całkowicie legalny, bo sygnał nie wychodzi w eter ( )
  • Odpowiedz
@arturs36: Ciekawy temat. Najbardziej zniechęcają te zakłócenia w zastrzeżonych pasmach... Ale jakby tak zastosować filtry pasmowe? Wtedy chyba dało by się na tym postawić korsarską stację ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@piker: To jest o tyle ciekawe, że można nadawać analogowo i cyfrowo, teoretycznie dało by się zmajstrować układ zdalnego sterowania z zasięgiem do kilku kilometrów, do tego odbieranie tak jak u mnie z tunera dvbt, chyba zaczne budować łazika ( ͜͡ʖ ͡€). Gdyby tylko nie było tych zakłóceń
  • Odpowiedz