Wpis z mikrobloga

Chiny raz w górę, raz w dół. Jak zrozumieć tę gospodarkę?

...
Chiny konsekwentnie osiągają kolejne cele wzrostu PKB, pomimo że kluczowe wskaźniki sektorowe nie zmieniają się od ponad roku. - Osiemdziesiąt, dziewięćdziesiąt procent społeczności finansowej patrzy na ten numer i nie ma to żadnego znaczenia - podkreśla Chanos [założyciel funduszu hedgingowego Kynikos Associates].
Jego zdaniem chińska gospodarka tak naprawdę nie jest reformowana. Dodaje, że nie jest to przejście od gospodarki opartej na inwestycjach do opartej na konsumpcji. W 2010 roku, kiedy Chanos zaczął obserwować chińską gospodarkę, tamtejsze inwestycje w środki trwałe wynosiły 48 proc. Teraz jest to 46 proc.

[...] według Chanosa prawdziwa historia dzieje się w relacji zadłużenia kraju do jego PKB. - Chiński wzrost zadłużenia rośnie codziennie w stosunku do PKB. To jest problem, bo w tym roku idziemy w kierunku długu przekraczającego trzykrotność PKB.
...
Zdaniem wielu analityków ostatnia dewaluacji juana to znak, że Chiny chcą zwiększyć eksport. Zdaniem Chanosa tak właśnie jest, a Pekin będzie musiał użyć swoich rezerw walutowych, aby utrzymać optymalny kurs dla uatrakcyjnienia eksportu.
...

całość: http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/chiny-raz-w-gore-raz-w-dol-jak-zrozumiec-te-gospodarke,573154.html

#chiny #gospodarka #pkb #waluty #yuan #tvn24 #tvn24bis
#chinskaprasowka